AMATÉRSKÉ RÁDIO

AMATÉRSKÉ RÁDIO

AMATÉRSKÁ RÁDIA , TAKÉ ZNÁMÝ JAKO ŠUNKA VOLAJÍ , JE VYUŽÍVÁNÍ RÁDIOVÝCH KMITOČTŮ SPEKTRA PRO ÚČELY NEOBCHODNÍ VÝMĚNY ZPRÁV, BEZDRÁTOVÉ PŘIPOJENÍ K EXPERIMENTOVÁNÍ, SEBEVZDĚLÁVÁNÍ, SOUKROMÉ REKREACE, RADIOSPORT , ZPOCHYBŇUJE , A NOUZOVOU KOMUNIKACI. VÝRAZ "AMATÉR" SE POUŽÍVÁ K OZNAČENÍ "ŘÁDNĚ OPRÁVNĚNÉ OSOBY, KTERÁ MÁ ZÁJEM O RADIOELEKTRICKOU PRAXI, S ČISTĚ OSOBNÍM CÍLEM A BEZ PENĚŽNÍHO ZÁJMU;" (PŘÍMÁ PENĚŽNÍ NEBO JINÁ PODOBNÁ ODMĚNA) A ODLIŠIT JI OD KOMERČNÍHO VYSÍLÁNÍ , VEŘEJNÉ BEZPEČNOSTI (JAKO JE POLICIE A POŽÁR) NEBO PROFESIONÁLNÍHOOBOUSMĚRNÉ RÁDIOVÉ SLUŽBY (NAPŘÍKLAD NÁMOŘNÍ, LETECKÉ, TAXI ATD.).

AMATÉRSKÁ ROZHLASOVÁ SLUŽBA ( AMATÉRSKÁ SLUŽBA A AMATÉRSKO-SATELITNÍ SLUŽBA ) JE ZŘÍZENA MEZINÁRODNÍ TELEKOMUNIKAČNÍ UNIÍ (ITU) PROSTŘEDNICTVÍM RADIOKOMUNIKAČNÍHO ŘÁDU . NÁRODNÍ VLÁDY REGULUJÍ TECHNICKÉ A PROVOZNÍ VLASTNOSTI PŘENOSŮ A VYDÁVAJÍ LICENCE JEDNOTLIVÝCH STANIC S IDENTIFIKAČNÍM VOLACÍM ZNAKEM . POTENCIÁLNÍ AMATÉRŠTÍ OPERÁTOŘI JSOU TESTOVÁNI NA POCHOPENÍ KLÍČOVÝCH KONCEPTŮ V ELEKTRONICE A REGULACÍ HOSTITELSKÉ VLÁDY.

RADIOAMATÉŘI POUŽÍVAJÍ RŮZNÉ REŽIMY HLASOVÉ, TEXTOVÉ, OBRAZOVÉ A DATOVÉ KOMUNIKACE A MAJÍ PŘÍSTUP K PŘIDĚLOVÁNÍ KMITOČTŮ V CELÉM SPEKTRU RF . TO UMOŽŇUJE KOMUNIKACI NAPŘÍČ MĚSTEM, REGIONEM, ZEMÍ, KONTINENTEM, SVĚTEM NEBO DOKONCE DO VESMÍRU. V MNOHA ZEMÍCH MOHOU AMATÉRŠTÍ ROZHLASOVÍ OPERÁTOŘI TAKÉ ODESÍLAT, PŘIJÍMAT NEBO PŘENÁŠET RÁDIOVÉ KOMUNIKACE MEZI POČÍTAČI NEBO TRANSCEIVERY PŘIPOJENÝMI K ZABEZPEČENÝM VIRTUÁLNÍM SOUKROMÝM SÍTÍM NA INTERNETU .

AMATÉRSKÉ RÁDIO JE OFICIÁLNĚ ZASTOUPENO A KOORDINOVÁNO MEZINÁRODNÍ AMATÉRSKOU ROZHLASOVOU UNIÍ (IARU), KTERÁ JE ORGANIZOVÁNA VE TŘECH REGIONECH A MÁ JAKO SVÉ ČLENY NÁRODNÍ AMATÉRSKÉ ROZHLASOVÉ SPOLEČNOSTI, KTERÉ EXISTUJÍ VE VĚTŠINĚ ZEMÍ. PODLE ODHADU, KTERÝ V ROCE 2011 PROVEDLA AMERICKÁ ROZHLASOVÁ LIGA , SE DO AMATÉRSKÉHO RÁDIA PRAVIDELNĚ ZAPOJUJÍ DVA MILIONY LIDÍ NA CELÉM SVĚTĚ. ASI 830 000 AMATÉRSKÝCH ROZHLASOVÝCH STANIC JE UMÍSTĚNO V IARU REGION 2 (AMERICAS) NÁSLEDOVANÉ IARU REGION 3 (JIŽNÍ A VÝCHODNÍ ASIE A TICHÝ OCEÁN) S ASI 750 000 STANICEMI. V REGIONU IARU 1 (EVROPA, STŘEDNÍ VÝCHOD, SNS, AFRIKA) SE NACHÁZÍ VÝRAZNĚ MENŠÍ POČET, ASI 400 000.

HISTORIE

AMATÉRSKÁ ROZHLASOVÁ STANICE VE WALESU. PRO RŮZNÁ PÁSMA A REŽIMY SE POUŽÍVÁ VÍCE VYSÍLAČŮ A PŘIJÍMAČŮ. POČÍTAČE SE POUŽÍVAJÍ PRO ŘÍZENÍ, DATAMODY, SDR, RTTY A PROTOKOLOVÁNÍ.

POČÁTKY AMATÉRSKÉHO RÁDIA LZE VYSLEDOVAT AŽ DO KONCE 19. STOLETÍ, ALE AMATÉRSKÉ RÁDIO, JAK SE DNES PRAKTIKOVALO, ZAČALO NA POČÁTKU 20. STOLETÍ. PRVNÍ VÝROČNÍ OFICIÁLNÍ WIRELESS BLUE BOOK OF WIRELESS ASSOCIATION OF AMERICA , VYROBENÉ V ROCE 1909, OBSAHUJE SEZNAM AMATÉRSKÝCH ROZHLASOVÝCH STANIC. TENTO RÁDIOVÝ SEZNAM OBSAHUJE SEZNAM BEZDRÁTOVÝCH TELEGRAFNÍCH STANIC V KANADĚ A SPOJENÝCH STÁTECH, VČETNĚ 89 AMATÉRSKÝCH ROZHLASOVÝCH STANIC. STEJNĚ JAKO U RÁDIA OBECNĚ, AMATÉRSKÉ RÁDIO BYLO SPOJENO S RŮZNÝMI AMATÉRSKÝMI EXPERIMENTÁTORY A FANDY. AMATÉRŠTÍ ROZHLASOVÍ NADŠENCI VÝZNAMNĚ PŘISPĚLI K VĚDĚ , STROJÍRENSTVÍ , PRŮMYSLU A SOCIÁLNÍM SLUŽBÁM. VÝZKUM AMATÉRSKÝCH OPERÁTORŮ ZALOŽIL NOVÁ PRŮMYSLOVÁ ODVĚTVÍ, VYBUDOVAL EKONOMIKY, ZMOCNIL NÁRODY, A ZACHRÁNIL ŽIVOTY V DOBĚ NOUZE. HAM RÁDIO MŮŽE BÝT TAKÉ POUŽITO VE TŘÍDĚ K VÝUCE ANGLIČTINY, MAPOVÝCH DOVEDNOSTÍ, ZEMĚPISU, MATEMATIKY, VĚDY A POČÍTAČOVÝCH DOVEDNOSTÍ.

HAM RÁDIO

TERMÍN "ŠUNKA" BYL NEJPRVE PEJORATIVNÍ TERMÍN POUŽÍVANÝ V PROFESIONÁLNÍ KABELOVÉ TELEGRAFII BĚHEM 19. STOLETÍ, ABY ZESMĚŠŇOVAL OPERÁTORY SE ŠPATNÝMI SCHOPNOSTMI ODESÍLÁNÍ MORSEOVA KÓDU (" ŠUNKA PĚST "). TENTO TERMÍN BYL POUŽÍVÁN I PO VYNÁLEZU RÁDIA A ŠÍŘENÍ AMATÉRSKÝCH EXPERIMENTŮ S BEZDRÁTOVOU TELEGRAFIÍ; MEZI PROFESIONÁLNÍMI PROVOZOVATELI POZEMNÍCH A NÁMOŘNÍCH RÁDIÍ BYLI AMATÉRY "ŠUNKY" POVAŽOVÁNI ZA OBTÍŽE. POUŽITÍ "ŠUNKY", KTERÁ ZNAMENÁ "AMATÉRSKÉ NEBO NEKVALIFIKOVANÉ", DNES PŘEŽÍVÁ V JINÝCH OBORECH ("HEREC ŠUNKY").

AMATÉRSKÁ ROZHLASOVÁ KOMUNITA NÁSLEDNĚ ZAČALA ZÍSKÁVAT SLOVO JAKO OZNAČENÍ HRDOSTI A DO POLOVINY 20. STOLETÍ ZTRATILA SVŮJ PEJORATIVNÍ VÝZNAM. AČKOLI NE ZKRATKA, TO JE ČASTO MYLNĚ PSÁNO JAK "HAM" VELKÝMI PÍSMENY.

ČINNOSTI A POSTUPY

MNOHO ASPEKTŮ AMATÉRSKÉHO RÁDIA PŘITAHUJE ODBORNÍKY SE ŠIROKOU ŠKÁLOU ZÁJMŮ. MNOHO AMATÉRŮ ZAČÍNÁ FASCINOVÁNÍM RÁDIOVOU KOMUNIKACÍ A PAK KOMBINUJE DALŠÍ OSOBNÍ ZÁJMY, ABY SE HONBA ZA HOBBY ODMĚNILA. MEZI OHNISKOVÉ OBLASTI, KTERÉ AMATÉŘI SLEDUJÍ, PATŘÍ ROZHLASOVÉ SOUTĚŽE , STUDIE ŠÍŘENÍ RÁDIA , KOMUNIKACE VE VEŘEJNÉ SLUŽBĚ , TECHNICKÉ EXPERIMENTY A POČÍTAČOVÉ SÍTĚ .

AMATÉRŠTÍ ROZHLASOVÍ OPERÁTOŘI POUŽÍVAJÍ KE KOMUNIKACI RŮZNÉ ZPŮSOBY PŘENOSU . DVA NEJBĚŽNĚJŠÍ REŽIMY PRO HLASOVÉ PŘENOSY JSOU FREKVENČNÍ MODULACE (FM) A JEDNO POSTRANNÍ PÁSMO (SSB). FM NABÍZÍ VYSOCE KVALITNÍ ZVUKOVÉ SIGNÁLY, ZATÍMCO SSB JE LEPŠÍ NA DÁLKOVÉ KOMUNIKACI, KDYŽ JE OMEZENA ŠÍŘKA PÁSMA .

RADIOTELEGRAFIE POUŽÍVAJÍCÍ MORSEŮV KÓD , TAKÉ ZNÁMÝ JAKO "CW" Z " NEPŘETRŽITÉ VLNY ", JE BEZDRÁTOVÉ ROZŠÍŘENÍ PEVNÉ (KABELOVÉ) TELEGRAFIE VYVINUTÉ SAMUELEM MORSEEM A DATUJE SE DO NEJRANĚJŠÍCH DNŮ ROZHLASU. AČKOLI POČÍTAČOVÉ (DIGITÁLNÍ) REŽIMY A METODY DO ZNAČNÉ MÍRY NAHRADILY CW PRO KOMERČNÍ A VOJENSKÉ APLIKACE, MNOHO AMATÉRSKÝCH RÁDIOVÝCH OPERÁTORŮ STÁLE VYUŽÍVÁ REŽIM CW - ZEJMÉNA NA KRÁTKOVLNNÝCH PÁSMECH A PRO EXPERIMENTÁLNÍ PRÁCI, JAKO JE KOMUNIKACE ZEMĚ-MĚSÍC-ZEMĚ , DÍKY SVÝM VÝHODÁM POMĚRU SIGNÁL-ŠUM . MORSE, POUŽÍVAJÍCÍ MEZINÁRODNĚ DOHODNUTÉ KÓDOVÁNÍ ZPRÁV, JAKO JE Q KÓD, UMOŽŇUJE KOMUNIKACI MEZI AMATÉRY, KTEŘÍ HOVOŘÍ RŮZNÝMI JAZYKY. TO JE TAKÉ POPULÁRNÍ U HOMEBREWERS A ZVLÁŠTĚ U "QRP" NEBO NADŠENCI VELMI NÍZKÉHO VÝKONU, PROTOŽE CW-POUZE VYSÍLAČE JSOU JEDNODUŠŠÍ POSTAVIT A SYSTÉM ZPRACOVÁNÍ LIDSKÉHO UCHA-MOZKU MŮŽE VYTÁHNOUT SLABÉ CW SIGNÁLY Z ŠUMU, KDE HLASOVÉ SIGNÁLY BY BYLY ZCELA NESLYŠITELNÉ. PODOBNÝM "DĚDICKÝM" REŽIMEM OBLÍBENÝM U DOMÁCÍCH KONSTRUKTÉRŮ JE AMPLITUDOVÁ MODULACE (AM), KTEROU SLEDUJÍ MNOZÍ VINTAGE AMATÉRŠTÍ ROZHLASOVÍ NADŠENCI A MILOVNÍCI VAKUOVÉ TRUBICE .

PROKÁZÁNÍ ZNALOSTI MORSEOVA KÓDU BYLO PO MNOHO LET POŽADAVKEM NA ZÍSKÁNÍ AMATÉRSKÉ LICENCE PRO PŘENOS NA FREKVENCÍCH POD 30 MHZ. PO ZMĚNÁCH V MEZINÁRODNÍCH PŘEDPISECH V ROCE 2003 JIŽ ZEMĚ NEMUSEJÍ POŽADOVAT ODBORNOST. FEDERÁLNÍ KOMISE PRO KOMUNIKACE SPOJENÝCH STÁTŮ NAPŘÍKLAD TENTO POŽADAVEK PRO VŠECHNY TŘÍDY LICENCÍ UKONČILA DNE 23. ÚNORA 2007.

MODERNÍ OSOBNÍ POČÍTAČE PODPOROVALY POUŽÍVÁNÍ DIGITÁLNÍCH REŽIMŮ, JAKO JE RADIOTELETYP (RTTY), KTERÉ DŘÍVE VYŽADOVALY TĚŽKOPÁDNÉ MECHANICKÉ VYBAVENÍ. HAMS VEDL VÝVOJ PAKETOVÉHO RÁDIA V 70. LETECH 20. STOLETÍ, KTERÝ POUŽÍVAL PROTOKOLY JAKO AX.25 A TCP / IP . SPECIALIZOVANÉ DIGITÁLNÍ REŽIMY, JAKO JE PSK31, UMOŽŇUJÍ KOMUNIKACI V NÍZKÝCH VLNÁCH V REÁLNÉM ČASE A NÍZKOU SPOTŘEBU.

RADIO OVER IP (ROIP) JE PODOBNÉ VOICE OVER IP (VOIP), ALE ROZŠIŘUJE OBOUSMĚRNÉ RÁDIOVÉ KOMUNIKACE SPÍŠE NEŽ TELEFONNÍ HOVORY. ECHOLINK VYUŽÍVAJÍCÍ TECHNOLOGII VOICE OVER IP UMOŽNIL AMATÉRŮM KOMUNIKOVAT PROSTŘEDNICTVÍM LOKÁLNÍCH OPAKOVAČŮ A RÁDIOVÝCH UZLŮ PŘIPOJENÝCH K INTERNETU , ZATÍMCO IRLP UMOŽNILO PROPOJENÍ OPAKOVAČŮ POSKYTNOUT VĚTŠÍ POKRYTÍ.

AUTOMATICKÉ NAVAZOVÁNÍ SPOJENÍ (ALE) UMOŽNILO NEPŘETRŽITÝM AMATÉRSKÝM RÁDIOVÝM SÍTÍM PRACOVAT VE VYSOKOFREKVENČNÍCH PÁSMECH S GLOBÁLNÍM POKRYTÍM. JINÉ REŽIMY, JAKO JE FSK441 POUŽÍVAJÍCÍ SOFTWARE, JAKO JE WSJT , SE POUŽÍVAJÍ PRO REŽIMY SE SLABÝM SIGNÁLEM, VČETNĚ KOMUNIKACE S ROZPTYLEM METEORU A ODRAZEM MĚSÍCE .

RYCHLÁ SKENOVACÍ AMATÉRSKÁ TELEVIZE ZÍSKALA POPULARITU, PROTOŽE FANDOVÉ PŘIZPŮSOBUJÍ LEVNOU SPOTŘEBNÍ VIDEO ELEKTRONIKU, JAKO JSOU VIDEOKAMERY A GRAFICKÉ KARTY V POČÍTAČÍCH . PROTOŽE JE POŽADOVÁNA ŠIROKÁ ŠÍŘKA PÁSMA A STABILNÍ SIGNÁLY, AMATÉRSKÁ TELEVIZE SE OBVYKLE NACHÁZÍ VE FREKVENČNÍM ROZSAHU 70 CM (420-450 MHZ), I KDYŽ JE TAKÉ OMEZENÉ POUŽITÍ NA 33 CM (902-928 MHZ), 23 CM (1240-1300) MHZ) A VYŠŠÍ. TYTO POŽADAVKY TAKÉ ÚČINNĚ OMEZUJÍ DOSAH SIGNÁLU NA 20 AŽ 60 KM (30-100 KM).

PROPOJENÉ SYSTÉMY OPAKOVAČŮ VŠAK UMOŽŇUJÍ PŘENOS VHF A VYŠŠÍCH KMITOČTŮ PŘES STOVKY MIL. OPAKOVAČE JSOU OBVYKLE UMÍSTĚNY VE VÝŠKÁCH POZEMNÍCH NEBO VYSOKÝCH STRUKTUR A UMOŽŇUJÍ OPERÁTORŮM KOMUNIKOVAT PŘES STOVKY KILOMETRŮ POMOCÍ RUČNÍCH NEBO MOBILNÍCH VYSÍLAČŮ A PŘIJÍMAČŮ . OPAKOVAČE LZE TAKÉ PROPOJIT POMOCÍ JINÝCH AMATÉRSKÝCH RÁDIOVÝCH PÁSEM , PEVNÉ LINKY NEBO INTERNETU .

NASA ASTRONAUT COL. DOUG WHEELOCK , KF5BOC, EXPEDICE 24 PALUBNÍ INŽENÝR, PROVOZUJE NA1SS ŠUNKA ROZHLASOVOU STANICI DO SERVISNÍHO MODULU ZVEZDA K MEZINÁRODNÍ VESMÍRNÉ STANICI . ZAŘÍZENÍ JE VYSÍLAČ A PŘIJÍMAČ KENWOOD TM-D700E.

PŘÍSTUP K AMATÉRSKÝM RÁDIOVÝM SATELITŮM JE MOŽNÝ POMOCÍ RUČNÍHO VYSÍLAČE / PŘIJÍMAČE ( HT ), OBČAS DOKONCE POMOCÍ TOVÁRNÍ "GUMOVÉ KACHNY". ŠUNKY TAKÉ POUŽÍVAJÍ MĚSÍC , AURORA BOREALIS A IONIZOVANÉ STOPY METEORŮ JAKO ODRÁŽEČE RÁDIOVÝCH VLN. ŠUNKY MOHOU TAKÉ KONTAKTOVAT MEZINÁRODNÍ KOSMICKOU STANICI (ISS), PROTOŽE MNOHO ASTRONAUTŮ A KOSMONAUTŮ MÁ LICENCI JAKO AMATÉRSKÉ ROZHLASOVÉ OPERÁTORY.

AMATÉRŠTÍ ROZHLASOVÍ OPERÁTOŘI VYUŽÍVAJÍ SVÉ AMATÉRSKÉ ROZHLASOVÉ STANICE K NAVAZOVÁNÍ KONTAKTŮ S JEDNOTLIVÝMI ŠUNKAMI A TAKÉ K ÚČASTI NA DISKUSNÍCH SKUPINÁCH U KULATÉHO STOLU NEBO NA "HADROVÉM ŽVÝKÁNÍ". NĚKTEŘÍ SE PŘIPOJUJÍ K PRAVIDELNĚ NAPLÁNOVANÝM LETECKÝM SCHŮZKÁM S JINÝMI AMATÉRSKÝMI ROZHLASOVÝMI OPERÁTORY, NAZÝVANÝMI " SÍTĚ " (JAKO V "SÍTÍCH"), KTERÉ JSOU MODEROVÁNY STANICÍ OZNAČOVANOU JAKO "NET CONTROL". SÍTĚ MOHOU OPERÁTORŮM UMOŽNIT NAUČIT SE POSTUPY V PŘÍPADĚ NOUZE, BÝT NEFORMÁLNÍM KULATÝM STOLEM NEBO POKRÝT KONKRÉTNÍ ZÁJMY SDÍLENÉ SKUPINOU.

PROVOZOVATELÉ AMATÉRSKÝCH RÁDIÍ, KTEŘÍ POUŽÍVAJÍ ZAŘÍZENÍ NAPÁJENÁ Z BATERIÍ NEBO GENERÁTORŮ, ČASTO POSKYTUJÍ ZÁKLADNÍ KOMUNIKAČNÍ SLUŽBY, KDYŽ NEJSOU BĚŽNÉ KANÁLY DOSTUPNÉ KVŮLI PŘÍRODNÍ KATASTROFĚ NEBO JINÝM RUŠIVÝM UDÁLOSTEM.

MNOHO AMATÉRSKÝCH ROZHLASOVÝCH OPERÁTORŮ SE ÚČASTNÍ ROZHLASOVÝCH SOUTĚŽÍ, BĚHEM NICHŽ SE JEDNOTLIVEC NEBO SKUPINA PROVOZOVATELŮ OBVYKLE SNAŽÍ KONTAKTOVAT A VYMĚŇOVAT SI INFORMACE S CO NEJVĚTŠÍM POČTEM AMATÉRSKÝCH ROZHLASOVÝCH STANIC V DANÉM ČASOVÉM OBDOBÍ. KROMĚ SOUTĚŽÍ EXISTUJE ŘADA AMATÉRSKÝCH ROZHLASOVÝCH OPERAČNÍCH SYSTÉMŮ ODMĚŇOVÁNÍ, NĚKDY S PŘÍPONAMI "ON THE AIR", JAKO JSOU SUMMITY ON THE AIR , ISLANDS ON THE AIR, WORKED ALL STATES A JAMBOREE ON THE AIR .

LICENCOVÁNÍ

VRCHOL VĚŽE NESOUCÍ YAGI-UDA ANTÉNU A NĚKOLIK DRÁTOVÝCH ANTÉN, SPOLU S KANADSKOU VLAJKOU RUČNÍ VYSÍLAČ VHF / UHF

POVOLENÍ RÁDIOVÉHO PŘENOSU JSOU PŘÍSNĚ KONTROLOVÁNA VLÁDAMI NÁRODŮ, PROTOŽE RÁDIOVÉ VLNY SE ŠÍŘÍ ZA HRANICE STÁTŮ, A RÁDIO JE PROTO MEZINÁRODNĚ DŮLEŽITÉ. RÁDIO MÁ TAKÉ MOŽNÉ TAJNÉ POUŽITÍ.

JAK POŽADAVKY, TAK OPRÁVNĚNÍ UDĚLENÁ DRŽITELI LICENCE SE V JEDNOTLIVÝCH ZEMÍCH LIŠÍ, ALE OBECNĚ SE ŘÍDÍ MEZINÁRODNÍMI PŘEDPISY A NORMAMI STANOVENÝMI MEZINÁRODNÍ TELEKOMUNIKAČNÍ UNIÍ A SVĚTOVÝMI ROZHLASOVÝMI KONFERENCEMI .

VŠECHNY ZEMĚ, KTERÉ UDĚLUJÍ OBČANŮM LICENCI K POUŽÍVÁNÍ AMATÉRSKÉHO RÁDIA, VYŽADUJÍ, ABY OPERÁTOŘI PROKÁZALI ZNALOSTI A POROZUMĚNÍ KLÍČOVÝM KONCEPTŮM, OBVYKLE SLOŽENÍM ZKOUŠKY. LICENCE UDĚLUJÍ OPRÁVNĚNÍ PROVOZOVAT VE VĚTŠÍCH SEGMENTECH VYSOKOFREKVENČNÍHO SPEKTRA, S ŠIRŠÍ PALETOU KOMUNIKAČNÍCH TECHNIK AS VYŠŠÍ ÚROVNÍ VÝKONU V POROVNÁNÍ S NELICENCOVANÝMI OSOBNÍMI RÁDIOVÝMI SLUŽBAMI (JAKO JE CB RÁDIO , FRS A PMR446 ). , KTERÉ VYŽADUJÍ TYPOVĚ SCHVÁLENÁ ZAŘÍZENÍ OMEZENÁ NA REŽIM, DOSAH A VÝKON.

LICENCOVÁNÍ AMATÉRŮ JE V MNOHA ZEMÍCH BĚŽNOU ZÁLEŽITOSTÍ CIVILNÍ SPRÁVY. AMATÉŘI V NĚM MUSÍ SLOŽIT ZKOUŠKU, ABY PROKÁZALI TECHNICKÉ ZNALOSTI, PROVOZNÍ ZPŮSOBILOST A POVĚDOMÍ O PRÁVNÍCH A REGULAČNÍCH POŽADAVCÍCH, ABY SE ZABRÁNILO NARUŠENÍ JINÝCH AMATÉRŮ A JINÝCH RÁDIOVÝCH SLUŽEB. ČASTO JE K DISPOZICI ŘADA ZKOUŠEK, Z NICHŽ KAŽDÁ JE POSTUPNĚ NÁROČNĚJŠÍ A UDĚLUJE VÍCE PRIVILEGIÍ: VĚTŠÍ DOSTUPNOST FREKVENCE, VYŠŠÍ VÝKON, POVOLENÉ EXPERIMENTOVÁNÍ A V NĚKTERÝCH ZEMÍCH ROZLIŠOVACÍ VOLACÍ ZNAČKY. NĚKTERÉ ZEMĚ, NAPŘÍKLAD SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ A AUSTRÁLIE , ZAČALY KROMĚ PÍSEMNÝCH ZKOUŠEK VYŽADOVAT PRAKTICKÉ POSOUZENÍ, ABY ZÍSKALY LICENCI PRO ZAČÁTEČNÍKY, KTEROU NAZÝVAJÍ NADACÍ.

VE VĚTŠINĚ ZEMÍ BUDE OPERÁTOROVI PŘIDĚLEN VOLACÍ ZNAK S LICENCÍ. V NĚKTERÝCH ZEMÍCH JE PRO KAŽDOU STANICI POUŽÍVANOU AMATÉRSKÝM ROZHLASOVÝM OPERÁTOREM VYŽADOVÁNA SAMOSTATNÁ "LICENCE STANICE". LICENCE AMATÉRSKÉHO RÁDIA MOHOU BÝT UDĚLENY TAKÉ ORGANIZACÍM NEBO KLUBŮM. V NĚKTERÝCH ZEMÍCH MOHLA ŠUNKA PROVOZOVAT POUZE KLUBOVÉ STANICE.

LICENCE AMATÉRSKÉHO RÁDIA JE PLATNÁ POUZE V ZEMI, VE KTERÉ JE VYDÁNA, NEBO V JINÉ ZEMI, KTERÁ MÁ S VYDÁVAJÍCÍ ZEMÍ VZÁJEMNOU LICENČNÍ SMLOUVU. NĚKTERÉ ZEMĚ, NAPŘÍKLAD SÝRIE A KUBA , OMEZUJÍ PROVOZ CIZINCŮ POUZE NA KLUBOVÉ STANICE.

V NĚKTERÝCH ZEMÍCH JE PRO NÁKUP NEBO DRŽENÍ AMATÉRSKÉHO RÁDIOVÉHO VYBAVENÍ NEZBYTNÁ LICENCE AMATÉRSKÉHO RÁDIA.

LICENCOVÁNÍ AMATÉRSKÉHO RÁDIA VE SPOJENÝCH STÁTE CHILUSTRUJE ZPŮSOB, JAKÝM NĚKTERÉ ZEMĚ UDĚLUJÍ RŮZNÉ ÚROVNĚ AMATÉRSKÝCH ROZHLASOVÝCH LICENCÍ NA ZÁKLADĚ TECHNICKÝCH ZNALOSTÍ: V SOUČASNÉ DOBĚ JSOU NABÍZENY TŘI POSTUPNÉ ÚROVNĚ LICENČNÍCH ZKOUŠEK (TŘÍDA TECHNIKŮ, OBECNÁ TŘÍDA A AMATÉRSKÁ TŘÍDA NAVÍC), KTERÉ UMOŽŇUJÍ PROVOZOVATELŮM, KTEŘÍ JIM PŘEDAJÍ PŘÍSTUP K VĚTŠÍM ČÁSTI AMATÉRSKÉHO RÁDIOVÉHO SPEKTRA A VHODNĚJŠÍ (KRATŠÍ) VOLACÍ ZNAČKY. ZKOUŠKA SCHVÁLENÁ FEDERÁLNÍ KOMISÍ PRO KOMUNIKACI (FCC) JE VYŽADOVÁNA PRO VŠECHNY ÚROVNĚ LICENCE AMATÉRSKÉHO RÁDIA. TYTO ZKOUŠKY JSOU ORGANIZOVÁNY ZKOUŠEJÍCÍMI DOBROVOLNÍKŮ, AKREDITOVANÝMI SYSTÉMEM KOORDINÁTORA ZKOUŠEK DOBROVOLNÍKŮ ZKOUŠEJÍCÍHO (VEC). ZKOUŠKY TECHNICIAN CLASS A GENERAL CLASS SE SKLÁDAJÍ Z 35 OTÁZEK S MOŽNOSTÍ VÝBĚRU Z NĚKOLIKA ODPOVĚDÍ, KTERÉ BYLY VYBRÁNY NÁHODNĚ ZE SOUBORU NEJMÉNĚ 350. K ÚSPĚŠNÉMU SPLNĚNÍ MUSÍ BÝT SPRÁVNĚ ZODPOVĚZENO 26 Z 35 OTÁZEK.ZKOUŠKA EXTRA CLASS MÁ 50 OTÁZEK S MOŽNOSTÍ VÝBĚRU Z NĚKOLIKA ODPOVĚDÍ (NÁHODNĚ VYBRANÝCH ZE SKUPINY NEJMÉNĚ 500), Z NICHŽ 37 MUSÍ BÝT ZODPOVĚZENY SPRÁVNĚ. ZKOUŠKY SE TÝKAJÍ PŘEDPISŮ, CEL A TECHNICKÝCH ZNALOSTÍ, JAKO JSOU USTANOVENÍ FCC, PROVOZNÍ POSTUPY, TEORIE POKROČILÉ ELEKTRONIKY, KONSTRUKCE RÁDIOVÝCH ZAŘÍZENÍ A BEZPEČNOST. MORSEŮV KÓD SE V USA JIŽ NEPROVÁDÍ. JAKMILE JE ZKOUŠKA SLOŽENA, FCC VYDÁVÁ LICENCI AMATÉRSKÉHO RÁDIA, KTERÁ JE PLATNÁ PO DOBU DESETI LET. STUDIUM NA ZKOUŠKU JE SNAZŠÍ, PROTOŽE CELÁ SKUPINA OTÁZEK PRO VŠECHNY TŘÍDY LICENCÍ JE ZVEŘEJNĚNA PŘEDEM. FOND OTÁZEK AKTUALIZUJE KAŽDÉ ČTYŘI ROKY NÁRODNÍ KONFERENCE VEC.

LICENČNÍ POŽADAVKY

POTENCIÁLNÍ AMATÉRŠTÍ PROVOZOVATELÉ RÁDIA SE ZKOUMAJÍ OHLEDNĚ POROZUMĚNÍ KLÍČOVÝM KONCEPTŮM ELEKTRONIKY, RÁDIOVÉHO VYBAVENÍ, ANTÉN, ŠÍŘENÍ RÁDIA , BEZPEČNOSTI RF A RÁDIOVÝCH NAŘÍZENÍ VLÁDY UDĚLUJÍCÍ LICENCI. TATO VYŠETŘENÍ JSOU SOUBORY OTÁZEK, KTERÉ JSOU OBVYKLE KLADENY BUĎ VE FORMĚ KRÁTKÉ ODPOVĚDI, NEBO VE VÍCE ODPOVĚDÍCH. ZKOUŠKY MOHOU BÝT PROVÁDĚNY BYROKRATY , NEPLATENÝMI CERTIFIKOVANÝMI ZKOUŠEJÍCÍMI NEBO DŘÍVE LICENCOVANÝMI AMATÉRSKÝMI ROZHLASOVÝMI OPERÁTORY.

SNADNOST, S JAKOU MŮŽE JEDNOTLIVEC ZÍSKAT AMATÉRSKOU ROZHLASOVOU LICENCI, SE V JEDNOTLIVÝCH ZEMÍCH LIŠÍ. V NĚKTERÝCH ZEMÍCH MOHOU BÝT ZKOUŠKY NABÍZENY POUZE JEDNOU NEBO DVAKRÁT ROČNĚ V HLAVNÍM MĚSTĚ STÁTU A MOHOU BÝT NADMĚRNĚ BYROKRATICKÉ (NAPŘÍKLAD V INDII ) NEBO NÁROČNÉ, PROTOŽE NĚKTEŘÍ AMATÉŘI MUSÍ PODSTOUPIT OBTÍŽNÉ BEZPEČNOSTNÍ SCHVÁLENÍ (JAKO V ÍRÁNU ). V SOUČASNÉ DOBĚ POUZE JEMEN A SEVERNÍ KOREA NEVYDÁVAJÍ AMATÉRSKÉ ROZHLASOVÉ LICENCE SVÝM OBČANŮM, AČKOLI V OBOU PŘÍPADECH BYLO V POSLEDNÍM DESETILETÍ POVOLENO ZÍSKAT AMATÉRSKÉ LICENCE OMEZENÉMU POČTU ZAHRANIČNÍCH NÁVŠTĚVNÍKŮ. NĚKTERÉ ROZVOJOVÉ ZEMĚ, ZEJMÉNA V AFRICE , ASII A LATINSKÉ AMERICE, POŽADOVAT PLATBU ROČNÍCH LICENČNÍCH POPLATKŮ, KTERÉ MOHOU BÝT PRO VĚTŠINU JEJICH OBČANŮ NEÚMĚRNĚ DRAHÉ. NĚKOLIK MALÝCH ZEMÍ NEMUSÍ MÍT VNITROSTÁTNÍ POSTUP UDĚLOVÁNÍ LICENCÍ A MÍSTO TOHO MŮŽE OD POTENCIÁLNÍCH AMATÉRSKÝCH RÁDIOVÝCH OPERÁTORŮ VYŽADOVAT, ABY PROVEDLI LICENČNÍ ZKOUŠKY CIZÍ ZEMĚ. V ZEMÍCH S NEJVĚTŠÍM POČTEM AMATÉRSKÝCH ROZHLASOVÝCH KONCESIONÁŘŮ, NAPŘÍKLAD V JAPONSKU , V USA , THAJSKU, KANADĚ , A VĚTŠINA ZEMÍ V EVROPĚ , TAM JSOU ČASTÉ LICENČNÍ VYŠETŘENÍ PŘÍLEŽITOSTI VE VELKÝCH MĚSTECH.

UDĚLENÍ SAMOSTATNÉ LICENCE KLUBU NEBO ORGANIZACI OBECNĚ VYŽADUJE, ABY JEDNOTLIVEC S AKTUÁLNÍ A PLATNOU AMATÉRSKOU RADIOAMATÉRSKOU LICENCÍ, KTERÝ JE V DOBRÉM STAVU S TELEKOMUNIKAČNÍM ÚŘADEM, PŘEVZAL ODPOVĚDNOST ZA VEŠKERÉ OPERACE PROVÁDĚNÉ NA ZÁKLADĚ KLUBOVÉ LICENCE NEBO KLUBOVÉHO VOLACÍHO ZNAKU. NĚKOLIK ZEMÍ MŮŽE VYDAT ZVLÁŠTNÍ LICENCE NOVÁČKŮM NEBO ZAČÁTEČNÍKŮM, KTEŘÍ NEPŘIDĚLUJÍ JEDNOTLIVCI VOLACÍ ZNAČKU, ALE MÍSTO TOHO VYŽADUJÍ, ABY NOVĚ LICENCOVANÝ JEDNOTLIVEC PRACOVAL PO DOBU, NEŽ MŮŽE BÝT VYDÁNA VYŠŠÍ TŘÍDA LICENCE, ZE STANIC LICENCOVANÝCH KLUBU NEBO ORGANIZACI. ZÍSKAL.

RECIPROČNÍ LICENCE

RECIPROČNÍ DOHODY PODLE ZEMÍ: ČLENSKÉ ZEMĚ CEPT ČLENSKÉ ZEMĚ IARP ČLENOVÉ CEPT A IARP SMLOUVA MEZI USA A KANADOU, CEPT A IARP

VZÁJEMNÁ LICENČNÍ DOHODA MEZI DVĚMA ZEMĚMI UMOŽŇUJE DRŽITELŮM AMATÉRSKÉ ROZHLASOVÉ LICENCE V JEDNÉ ZEMI ZA URČITÝCH PODMÍNEK LEGÁLNĚ PROVOZOVAT AMATÉRSKOU ROZHLASOVOU STANICI V DRUHÉ ZEMI, ANIŽ BY MUSELI ZÍSKAT AMATÉRSKOU ROZHLASOVOU LICENCI Z NAVŠTÍVENÉ ZEMĚ NEBO DRŽITELE LICENCE PLATNÁ LICENCE V JEDNÉ ZEMI MŮŽE OBDRŽET SAMOSTATNOU LICENCI A VOLACÍ ZNAČKU V JINÉ ZEMI, KTERÉ MAJÍ VZÁJEMNĚ DOHODNUTÉ VZÁJEMNÉ SCHVÁLENÍ LICENCÍ. POŽADAVKY NA VZÁJEMNÉ LICENCE SE V JEDNOTLIVÝCH ZEMÍCH LIŠÍ. NĚKTERÉ ZEMĚ MAJÍ DVOUSTRANNÉ NEBO MNOHOSTRANNÉ VZÁJEMNÉ DOHODY O PROVOZU, KTERÉ UMOŽŇUJÍ, ABY ŠUNKY OPEROVALY NA SVÝCH HRANICÍCH S JEDINÝM SOUBOREM POŽADAVKŮ. V NĚKTERÝCH ZEMÍCH CHYBÍ SYSTÉMY VZÁJEMNÝCH LICENCÍ.

PŘI CESTOVÁNÍ DO ZAHRANIČÍ MUSÍ HOSTUJÍCÍ AMATÉRŠTÍ PROVOZOVATELÉ DODRŽOVAT PRAVIDLA ZEMĚ, VE KTERÉ CHTĚJÍ PŮSOBIT. NĚKTERÉ ZEMĚ MAJÍ RECIPROČNÍ MEZINÁRODNÍ DOHODY O PROVOZU, KTERÉ UMOŽŇUJÍ, ABY ŠUNKY Z JINÝCH ZEMÍ OPEROVALY V RÁMCI SVÝCH HRANIC POUZE NA ZÁKLADĚ LICENCE DOMOVSKÉ ZEMĚ. OSTATNÍ HOSTITELSKÉ ZEMĚ VYŽADUJÍ, ABY HOSTUJÍCÍ ŠUNKA PŘEDEM POŽÁDALA O FORMÁLNÍ POVOLENÍ NEBO DOKONCE O NOVOU LICENCI VYDANOU HOSTITELSKOU ZEMÍ.

VZÁJEMNÉ UZNÁVÁNÍ LICENCÍ ČASTO NEZÁVISÍ POUZE NA PŘÍSLUŠNÝCH LICENČNÍCH ORGÁNECH, ALE TAKÉ NA STÁTNÍ PŘÍSLUŠNOSTI NOSITELE. NAPŘÍKLAD V USA JSOU ZAHRANIČNÍ LICENCE UZNÁVÁNY, POUZE POKUD DRŽITEL NEMÁ AMERICKÉ OBČANSTVÍ A NEMÁ ŽÁDNOU AMERICKOU LICENCI (COŽ SE MŮŽE LIŠIT, POKUD JDE O PROVOZNÍ PRÁVA A OMEZENÍ). OBČAN USA MŮŽE NAOPAK PŮSOBIT NA ZÁKLADĚ RECIPROČNÍCH DOHOD V KANADĚ, ALE NIKOLI OBČAN USA, KTERÝ NENÍ DRŽITELEM AMERICKÉ LICENCE.

NOVÁČCI

MNOHO LIDÍ SE ZAPOJUJE DO AMATÉRSKÉHO RÁDIA HLEDÁNÍM MÍSTNÍHO KLUBU. KLUBY ČASTO POSKYTUJÍ INFORMACE O LICENCÍCH, MÍSTNÍCH PROVOZNÍCH POSTUPECH A TECHNICKÝCH RADÁCH. NOVÁČCI TAKÉ ČASTO STUDUJÍ SAMOSTATNĚ NÁKUPEM KNIH NEBO JINÝCH MATERIÁLŮ, NĚKDY S POMOCÍ MENTORA, UČITELE NEBO PŘÍTELE. ZŘÍZENÍ AMATÉŘI, KTEŘÍ POMÁHAJÍ NOVÁČKŮM, JSOU ČASTO OZNAČOVÁNI JAKO "ELMERS", JAK JE VYTVOŘILI RODNEY NEWKIRK, W9BRD, V RÁMCI ŠUNKOVÉ KOMUNITY. KROMĚ TOHO MÁ MNOHO ZEMÍ NÁRODNÍ AMATÉRSKÉ ROZHLASOVÉ SPOLEČNOSTI, KTERÉ PODPORUJÍ NOVÁČKY A SPOLUPRACUJÍ S VLÁDNÍMI REGULAČNÍMI ORGÁNY PRO KOMUNIKACI VE PROSPĚCH VŠECH RADIOAMATÉRŮ. NEJSTARŠÍ Z TĚCHTO SPOLEČNOSTÍ JE BEZDRÁTOVÝ INSTITUT AUSTRÁLIE, ZALOŽENÁ V ROCE 1910; DALŠÍ VÝZNAMNÉ SPOLEČNOSTI JSOU RADIO SOCIETY OF GREAT BRITAIN , AMERICAN RADIO RELAY LEAGUE , RADIO AMATEURS OF CANADA , BANGLADESH NETWORK NGOS NETWORK FOR RADIO AND COMMUNICATION , NEW ZEALAND ASSOCIATION OF RADIO TRANSMITTERS A SOUTH AFRICAN RADIO LEAGUE . ( VIZ KATEGORIE: AMATÉRSKÉ ROZHLASOVÉ ORGANIZACE )

VOLACÍ ZNAČKY

AMATÉRSKÝ ROZHLASOVÝ OPERÁTOR POUŽÍVÁ VOLACÍ ZNAČKU VE VZDUCHU K LEGÁLNÍ IDENTIFIKACI OPERÁTORA NEBO STANICE. V NĚKTERÝCH ZEMÍCH SE MUSÍ VŽDY POUŽÍVAT VOLACÍ ZNAČKA PŘIŘAZENÁ STANICI, ZATÍMCO V JINÝCH ZEMÍCH LZE POUŽÍT VOLACÍ ZNAČKU OPERÁTORA NEBO STANICE. V NĚKTERÝCH JURISDIKCÍCH SI PROVOZOVATEL MŮŽE TAKÉ ZVOLIT "MARNOST" VOLACÍ ZNAČKU, I KDYŽ MUSÍ TAKÉ ODPOVÍDAT ALOKACI A STRUKTUŘE VYDÁVAJÍCÍ VLÁDY POUŽITÉ PRO AMATÉRSKÉ RÁDIOVÉ VOLACÍ ZNAČKY. NĚKTERÉ JURISDIKCE VYŽADUJÍ POPLATEK ZA ZÍSKÁNÍ TAKOVÉ MARNÉ VOLACÍ ZNAČKY; V JINÝCH, NAPŘÍKLAD VE VELKÉ BRITÁNII, SE POPLATEK NEVYŽADUJE A MARNOSTNÍ VOLACÍ ZNAČKA MŮŽE BÝT VYBRÁNA, KDYŽ SE O LICENCI ŽÁDÁ. V ZÁŘÍ 2015 FCC V USA ZRUŠILA POPLATEK ZA APLIKACE MARNOSTNÍCH VOLACÍCH ZNAČEK.

STRUKTURA VOLACÍ ZNAČKY PŘEDEPSANÁ ITU SE SKLÁDÁ ZE TŘÍ ČÁSTÍ, KTERÉ SE ROZDĚLUJÍ TAKTO, JAKO PŘÍKLAD SE POUŽÍVÁ VOLACÍ ZNAČKA ZS1NAT :

  • ZS - UKAZUJE ZEMI, ZE KTERÉ VOLACÍ ZNAČKA POCHÁZÍ, A MŮŽE TAKÉ OZNAČOVAT TŘÍDU LICENCE. (TATO VOLACÍ ZNAČKA MÁ LICENCI V JIŽNÍ AFRICE.)
  • 1 - DÁVÁ DALŠÍ ČLENĚNÍ ZEMĚ NEBO ÚZEMÍ UVEDENÉ V PRVNÍ ČÁSTI (TATO SE VZTAHUJE K ZÁPADNÍMU MYSU).
  • NAT - POSLEDNÍ ČÁST JE JEDINEČNÁ PRO DRŽITELE LICENCE A KONKRÉTNĚ IDENTIFIKUJE TUTO STANICI.

MNOHO ZEMÍ NEDODRŽUJE KONVENCI ITU PRO ČÍSLOVKU. VE SPOJENÉM KRÁLOVSTVÍ BYLY PŮVODNÍ VÝZVY G0XXX, G2XXX, G3XXX, G4XXX DRŽITELÉ PLNÉ LICENCE (A) SPOLU S POSLEDNÍMI ÚPLNÝMI VOLACÍMI ZNAČKAMI M0XXX VYDANÝMI ZKUŠEBNÍM ÚŘADEM CITY & GUILDS V PROSINCI 2003. PŮVODNÍ DODATEČNÉ LICENCE BYLY UDĚLENY ( B) DRŽITELÉ LICENCE S G1XXX, G6XXX, G7XXX, G8XXX A 1991 DÁLE S VOLACÍMI ZNAČKAMI M1XXX. NOVĚJŠÍM DRŽITELŮM TŘÍÚROVŇOVÝCH PŘECHODNÝCH LICENCÍ JSOU PŘIDĚLENY 2E0XXX A 2E1XX A DRŽITELŮM ZÁKLADNÍ NADAČNÍ LICENCE JSOU UDĚLENY VOLACÍ ZNAČKY M3XXX NEBO M6XXX.

MÍSTO POUŽITÍ ČÍSEL VE VELKÉ BRITÁNII DRUHÉ PÍSMENO PO POČÁTEČNÍM "G" OZNAČUJE UMÍSTĚNÍ STANICE; NAPŘÍKLAD VOLACÍ ZNAČKA G7OOE SE STANE GM7OOE, KDYŽ DRŽITEL LICENCE PROVOZUJE STANICI VE SKOTSKU. PŘEDPONA "GM" JE SKOTSKO, G NEBO GE JE ANGLIE ("E" MŮŽE BÝT VYNECHÁNA) A "GW" JE WALES. DALŠÍ INFORMACE JSOU K DISPOZICI NA WEBOVÝCH STRÁNKÁCH UK RADIO AND MEDIA LICENSING AUTHORITY ( OFCOM ) .

VE SPOJENÝCH STÁTECH AMERICKÝCH , POKUD JDE O LICENCE NA NEPOCHOPENÍ, ČÍSLICE OZNAČUJE GEOGRAFICKÝ OKRES, V NĚMŽ MĚL DRŽITEL BYDLIŠTĚ, KDYŽ BYLA LICENCE POPRVÉ VYDÁNA. PŘED ROKEM 1978 MUSELY AMERICKÉ ŠUNKY ZÍSKAT NOVOU VOLACÍ ZNAČKU, POKUD SE PŘESTĚHOVALY ZE SVÉ ZEMĚPISNÉ OBLASTI.

V KANADĚ ZAČÍNAJÍ VOLACÍ ZNAČKY VA, VE, VY, VO A CY. VOLACÍ ZNAČKY ZAČÍNAJÍCÍ NA "V" KONČÍ ČÍSLEM PO OZNAČENÍ POLITICKÉHO REGIONU; PŘEDPONA CY OZNAČUJE GEOGRAFICKÉ OSTROVY. PŘEDPONA VA1 NEBO VE1 JE NOVA SCOTIA , VA2 / VE2 JE QUEBEC , VA3 / VE3 JE ONTARIO , VA4 / VE4 JE MANITOBA , VA5 / VE5 JE SASKATCHEWAN , VA6 / VE6 JE ALBERTA , VA7 / VE7 JE BRITSKÁ KOLUMBIE , VE8 JE ÚZEMÍ SEVEROZÁPADU , VE9 JE NEW BRUNSWICK , VY0 JE NUNAVUT , VY1 JE YUKON , VY2 JE PRINCE EDWARD ISLAND , VO1 JE NEWFOUNDLAND, A VO2 JE LABRADOR . CY JE PRO AMATÉRY OPERUJÍCÍ ZE SABLE ISLAND (CY0) NEBO ST. PAUL ISLAND (CY9), KTEŘÍ VYŽADUJÍ PŘÍSTUP POBŘEŽNÍ STRÁŽE . POSLEDNÍ DVĚ NEBO TŘI PÍSMENA VOLACÍ ZNAČKY JSOU OBVYKLE VOLBOU OPERÁTORA (PO DOKONČENÍ LICENČNÍHO TESTU ŠUNKA NAPÍŠE TŘI NEJVÍCE PREFEROVANÉ MOŽNOSTI). DVĚ PŘÍPONY VOLACÍ ZNAČKY VYŽADUJÍ, ABY ŠUNKA BYLA LICENCOVÁNA JIŽ 5 LET. VOLACÍ ZNAČKY V KANADĚ LZE VYŽÁDAT ZA POPLATEK.

U MENŠÍCH GEOPOLITICKÝCH ENTIT MŮŽE BÝT ČÍSLICE TAKÉ SOUČÁSTÍ IDENTIFIKACE ZEMĚ. NAPŘÍKLAD VP2XXX JE V BRITSKÉ ZÁPADNÍ INDII, KTERÁ JE ROZDĚLENA NA VP2EXX ANGUILLA, VP2MXX MONTSERRAT A VP2VXX BRITSKÉ PANENSKÉ OSTROVY. VP5XXX JE NA OSTROVECH TURKS A CAICOS, VP6XXX JE NA PITCAIRN ISLANDU, VP8XXX JE NA FALKLANDECH A VP9XXX JE NA BERMUDÁCH.

ONLINE VOLACÍ SEZNAMY NEBO DATABÁZE VOLACÍCH ZNAČEK LZE PROCHÁZET NEBO PROHLEDÁVAT A ZJISTIT, KDO MÁ KONKRÉTNÍ VOLACÍ ZNAČKU. PŘÍKLADEM ONLINE TELEFONNÍHO SEZNAMU JE QRZ.COM . BYLY TAKÉ SESTAVENY A ZVEŘEJNĚNY NEÚPLNÉ SEZNAMY SLAVNÝCH LIDÍ, KTEŘÍ DRŽÍ NEBO DRŽELI AMATÉRSKÉ ROZHLASOVÉ VOLACÍ ZNAČKY.

MNOHO JURISDIKCÍ (ALE NIKOLI VE VELKÉ BRITÁNII A EVROPĚ) MŮŽE ČASTO VYDÁVAT SPECIÁLNÍ REGISTRAČNÍ TABULKY VOZIDEL AMATÉRSKÝM RADIOAMATÉRŮM S LICENCÍ, ABY SE USNADNIL JEJICH POHYB V PŘÍPADĚ NOUZE. POPLATKY ZA APLIKACI A OBNOVU JSOU OBVYKLE NIŽŠÍ NEŽ STANDARDNÍ SAZBA PRO SPECIÁLNÍ DESKY.

OPRÁVNĚNÍ

VE VĚTŠINĚ SPRÁVNÍCH ÚŘADŮ, NA ROZDÍL OD JINÝCH UŽIVATELŮ RF SPEKTRA, MOHOU RADIOAMATÉŘI BUDOVAT NEBO UPRAVOVAT VYSÍLACÍ ZAŘÍZENÍ PRO VLASTNÍ POTŘEBU V AMATÉRSKÉM SPEKTRU, ANIŽ BY MUSELI ZÍSKAT VLÁDNÍ CERTIFIKACI ZAŘÍZENÍ. LICENCOVANÍ AMATÉŘI MOHOU VE SVÝCH PÁSMECH TAKÉ POUŽÍVAT JAKOUKOLI FREKVENCI (MÍSTO ABY JIM BYLY PŘIDĚLENY PEVNÉ FREKVENCE NEBO KANÁLY) A MOHOU PROVOZOVAT STŘEDNÍ AŽ VYSOCE VÝKONNÁ ZAŘÍZENÍ NA ŠIROKÉ ŠKÁLE FREKVENCÍ , POKUD SPLŇUJÍ URČITÉ TECHNICKÉ PARAMETRY VČETNĚ OBSAZENÉ ŠÍŘKY PÁSMA, VÝKONU A PREVENCE RUŠIVÝCH EMISÍ .

RADIOAMATÉŘI MAJÍ PŘÍSTUP K PŘIDĚLOVÁNÍ KMITOČTŮ V CELÉM SPEKTRU RF, COŽ OBVYKLE UMOŽŇUJE VÝBĚR EFEKTIVNÍ FREKVENCE PRO KOMUNIKACI NA MÍSTNÍ, REGIONÁLNÍ NEBO CELOSVĚTOVÉ TRASE. KRÁTKOVLNNÁ PÁSMA NEBO HF JSOU VHODNÁ PRO CELOSVĚTOVOU KOMUNIKACI A PÁSMA VHF A UHF OBVYKLE ZAJIŠŤUJÍ MÍSTNÍ NEBO REGIONÁLNÍ KOMUNIKACI, ZATÍMCO MIKROVLNNÁ PÁSMA MAJÍ DOSTATEK MÍSTA NEBO ŠÍŘKY PÁSMA PRO AMATÉRSKÉ TELEVIZNÍ PŘENOSY A VYSOKORYCHLOSTNÍ POČÍTAČOVÉ SÍTĚ .

MEZINÁRODNÍ SYMBOL PRO AMATÉRSKÉ RÁDIO, KTERÝ JE SOUČÁSTÍ LOG MNOHA ČLENSKÝCH SPOLEČNOSTÍ IARU . DIAMANT OBSAHUJE SCHÉMA ZAPOJENÍ, KTERÉ OBSAHUJE KOMPONENTY SPOLEČNÉ PRO KAŽDÉ RÁDIO: ANTÉNU, INDUKTOR A KOSTRU .

VE VĚTŠINĚ ZEMÍ AMATÉRSKÁ ROZHLASOVÁ LICENCE UDĚLUJE DRŽITELI LICENCE POVOLENÍ VLASTNIT, UPRAVOVAT A PROVOZOVAT ZAŘÍZENÍ, KTERÉ NENÍ CERTIFIKOVÁNO VLÁDNÍ REGULAČNÍ AGENTUROU. TO POVZBUZUJE AMATÉRSKÉ ROZHLASOVÉ OPERÁTORY, ABY EXPERIMENTOVALI S DOMÁCÍM NEBO UPRAVENÝM ZAŘÍZENÍM. POUŽÍVÁNÍ TAKOVÉHO ZAŘÍZENÍ MUSÍ STÁLE SPLŇOVAT VNITROSTÁTNÍ A MEZINÁRODNÍ NORMY TÝKAJÍCÍ SE RUŠIVÝCH EMISÍ .

AMATÉRSKÉ ROZHLASOVÉ OPERÁTORY JSOU POVZBUZOVÁNY JAK PŘEDPISY, TAK TRADICÍ OHLEDUPLNÉHO VYUŽÍVÁNÍ SPEKTRA, ABY VYUŽÍVALY CO NEJMENŠÍ SÍLU K USKUTEČNĚNÍ KOMUNIKACE. TÍM JE MINIMALIZOVÁNO RUŠENÍ NEBO EMC JAKÉHOKOLI JINÉHO ZAŘÍZENÍ. AČKOLI PŘÍPUSTNÉ ÚROVNĚ VÝKONU JSOU PODLE KOMERČNÍCH STANDARDŮ MÍRNÉ, POSTAČUJÍ K UMOŽNĚNÍ GLOBÁLNÍ KOMUNIKACE. NIŽŠÍ TŘÍDY LICENCÍ MAJÍ OBVYKLE NIŽŠÍ LIMITY VÝKONU; NAPŘÍKLAD NEJNIŽŠÍ TŘÍDA LICENCE VE VELKÉ BRITÁNII (NADAČNÍ LICENCE) MÁ LIMIT 10 W.

OMEZENÍ VÝKONU SE LIŠÍ V ZÁVISLOSTI NA ZEMI A MEZI TŘÍDAMI LICENCÍ V DANÉ ZEMI. NAPŘÍKLAD MAXIMÁLNÍ LIMITY VÝKONU OBÁLKY PRO NEJVYŠŠÍ DOSTUPNÉ TŘÍDY LICENCÍ V NĚKOLIKA VYBRANÝCH ZEMÍCH JSOU: 2,25 KW V KANADĚ , 1,5 KW VE SPOJENÝCH STÁTECH , 1,0 KW V BELGII , LUCEMBURSKU , ŠVÝCARSKU A NA NOVÉM ZÉLANDU , 750 W V NĚMECKU , 500 W V ITÁLII , 400 W V AUSTRÁLII, INDII A VELKÉ BRITÁNII A 150 W V OMÁNU .

MEZE VÝSTUPNÍHO VÝKONU MOHOU TAKÉ ZÁVISET NA REŽIMU PŘENOSU. NAPŘÍKLAD V AUSTRÁLII LZE PRO PŘENOSY SSB POUŽÍT 400 W, ALE REŽIMY FM A DALŠÍ JSOU OMEZENY NA 120 W.

BOD, VE KTERÉM JE MĚŘEN VÝKON, MŮŽE TAKÉ OVLIVNIT PŘENOSY. SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ MĚŘÍ V BODĚ, VE KTERÉM JE ANTÉNA PŘIPOJENA K NAPÁJECÍMU KABELU SIGNÁLU, COŽ ZNAMENÁ, ŽE RÁDIOVÝ SYSTÉM MŮŽE VYSLAT VÍCE NEŽ 400 W K PŘEKONÁNÍ ZTRÁTY SIGNÁLU V KABELU; NAOPAK, NĚMECKO MĚŘÍ VÝKON NA VÝSTUPU KONEČNÉ FÁZE ZESÍLENÍ, COŽ MÁ ZA NÁSLEDEK ZTRÁTU VYZAŘOVANÉHO VÝKONU PŘI DELŠÍM PŘÍVODU KABELŮ.

NĚKTERÉ ZEMĚ UMOŽŇUJÍ DRŽITELŮM AMATÉRSKÝCH ROZHLASOVÝCH LICENCÍ DRŽITELI OZNÁMENÍ O ZMĚNĚ, KTERÉ UMOŽŇUJE VYUŽITÍ VYŠŠÍHO VÝKONU, NEŽ JE ZA NORMÁLNÍCH OKOLNOSTÍ POVOLENO. NAPŘ. VE VELKÉ BRITÁNII MAJÍ NĚKTEŘÍ DRŽITELÉ AMATÉRSKÝCH LICENCÍ POVOLENO VYSÍLAT S POUŽITÍM (33 DBW) 2,0 KW PRO EXPERIMENTY, PŘI NICHŽ JE MĚSÍC POUŽÍVÁN JAKO PASIVNÍ RADIO REFLEKTOR (ZNÁMÝ JAKO KOMUNIKACE ZEMĚ-MĚSÍC-ZEMĚ ) (EME).

PLÁNY PÁSEM A PŘIDĚLOVÁNÍ KMITOČTŮ

MEZINÁRODNÍ TELEKOMUNIKAČNÍ UNIE (ITU) UPRAVUJE PŘIDĚLOVÁNÍ KOMUNIKAČNÍCH FREKVENCÍ PO CELÉM SVĚTĚ, S ÚČASTÍ REGULACE KOMUNIKACE ORGÁNU KAŽDÉHO NÁRODA. VNITROSTÁTNÍ REGULAČNÍ ORGÁNY V OBLASTI KOMUNIKACE MAJÍ URČITOU SVOBODU OMEZIT PŘÍSTUP K TĚMTO KMITOČTŮM PÁSMOVÉHO PLÁNU NEBO PŘIDĚLIT DALŠÍ PŘIDĚLENÍ, POKUD RÁDIOVÉ SLUŽBY V JINÝCH ZEMÍCH NEBUDOU RUŠENY . V NĚKTERÝCH ZEMÍCH JSOU SPECIFICKÉ TYPY EMISÍ OMEZENY NA URČITÉ ČÁSTI RÁDIOVÉHO SPEKTRA A VE VĚTŠINĚ OSTATNÍCH ZEMÍ ČLENSKÉ SPOLEČNOSTI MEZINÁRODNÍ AMATÉRSKÉ ROZHLASOVÉ UNIE (IARU) PŘIJÍMAJÍ DOBROVOLNÉ PLÁNY, ABY ZAJISTILY CO NEJEFEKTIVNĚJŠÍ VYUŽITÍ SPEKTRA.

V NĚKOLIKA PŘÍPADECH MŮŽE NÁRODNÍ TELEKOMUNIKAČNÍ AGENTURA ROVNĚŽ POVOLIT, ABY ŠUNKY POUŽÍVALY FREKVENCE MIMO MEZINÁRODNĚ PŘIDĚLENÁ AMATÉRSKÁ ROZHLASOVÁ PÁSMA. V TRINIDADU A TOBAGU MOHOU ŠUNKY POUŽÍVAT OPAKOVAČ, KTERÝ JE UMÍSTĚN NA 148,800 MHZ. TENTO OPAKOVAČ JE POUŽÍVÁN A UDRŽOVÁN NÁRODNÍ AGENTUROU PRO ŘÍZENÍ KRIZOVÝCH SITUACÍ (NEMA), ALE MOHOU JEJ POUŽÍVAT RADIOAMATÉŘI V NALÉHAVÝCH PŘÍPADECH NEBO V BĚŽNÝCH ČASECH K TESTOVÁNÍ JEJICH SCHOPNOSTI A PROVÁDĚNÍ NOUZOVÝCH CVIČENÍ. TENTO OPAKOVAČ MOHOU TAKÉ POUŽÍVAT PRACOVNÍCI NEMA, KTEŘÍ NEJSOU ŠUNKOU, A REACT ČLENY. V AUSTRÁLII A NA NOVÉM ZÉLANDU JSOU PROVOZOVATELÉ ŠUNKY OPRÁVNĚNI POUŽÍVAT JEDEN Z UHF TELEVIZNÍCH KANÁLŮ. V USA MOHOU AMATÉRŠTÍ PROVOZOVATELÉ RÁDIA, KTEŘÍ POSKYTUJÍ ZÁKLADNÍ KOMUNIKAČNÍ POTŘEBY V SOUVISLOSTI S OKAMŽITOU BEZPEČNOSTÍ LIDSKÉHO ŽIVOTA A OKAMŽITOU OCHRANOU MAJETKU, KDYŽ NEJSOU K DISPOZICI BĚŽNÉ KOMUNIKAČNÍ SYSTÉMY, MOHOU POUŽÍVAT JAKOUKOLI FREKVENCI, VČETNĚ FREKVENCÍ JINÝCH RÁDIOVÝCH SLUŽEB, JAKO JE POLICIE A POŽÁR, A V PŘÍPADECH KATASTROFY NA ALJAŠCE MŮŽE POUŽÍT CELOSTÁTNÍ NOUZOVOU FREKVENCI 5167,5 KHZ S OMEZENÍMI NA EMISE.

PODOBNĚ AMATÉŘI VE SPOJENÝCH STÁTECH MOHOU POŽÁDAT O REGISTRACI VE VOJENSKÉM POMOCNÉM RÁDIOVÉM SYSTÉMU (MARS). JAKMILE JSOU AMATÉŘI SCHVÁLENI A VYŠKOLENI, OPERUJÍ TAKÉ NA VOJENSKÝCH FREKVENCÍCH VLÁDY USA A POSKYTUJÍ VOJENSKÝM SLUŽBÁM POHOTOVOSTNÍ KOMUNIKACI A PODPORU PŘENOSU MORÁLNÍCH ZPRÁV.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky