RADIOAMATÉR

RADIOAMATÉR

RADIOAMATÉR JE DRŽITEL RADIOAMATÉRSKÉ LICENCE, KTERÝ VE SVÉM STÁTĚ ZÍSKAL OD PŘÍSLUŠNÉHO ÚŘADU POVOLENÍ K VYSÍLÁNÍ NA SPECIÁLNĚ VYJMENOVANÝCH PÁSMECH URČENÝCH (A ZPRAVIDLA I CELOSVĚTOVĚ KOORDINOVANÝCH) PRO RADIOAMATÉRSKÉ VYSÍLÁNÍ. V ČESKU VYDÁVÁ RADIOAMATÉRSKÉ LICENCE ČESKÝ TELEKOMUNIKAČNÍ ÚŘAD (ČTÚ).

KAŽDÝ DRŽITEL RADIOAMATÉRSKÉ LICENCE OBDRŽÍ I SVOJI VOLACÍ ZNAČKU - CELOSVĚTOVĚ UNIKÁTNÍ KOMBINACI PÍSMEN A ČÍSLIC. VOLACÍ ZNAČKY PŘIDĚLOVANÉ DRŽITELŮM RADIOAMATÉRSKÝCH LICENCÍ V ČESKÉ REPUBLICE ZAČÍNAJÍ KOMBINACÍ ZNAKŮ OK NEBO OL A JSOU DOPLNĚNY JEDNOU ČÍSLICÍ A JEDNÍM AŽ TŘEMI ABECEDNÍMI ZNAKY - NAPŘ. OK2VOP. VYTVÁŘENÍ VÝSLEDNÉ PODOBY VOLACÍCH ZNAČEK MŮŽE MÍT V KAŽDÉ ZEMI SVÉ VNITŘNÍ ZÁKONITOSTI, NAPŘ. V ČESKOSLOVENSKU BÝVALY ZNAČKY ZAČÍNAJÍCÍ (TZV. PREFIXEM) OK1 ZPRAVIDLA PŘIDĚLOVÁNY STANICÍM V ČECHÁCH A OK2 STANICÍM NA MORAVĚ A VE SLEZSKU.

PODMÍNKY PRO ZÍSKÁNÍ RADIOAMATÉRSKÉ LICENCE JSOU UPRAVENY ZVLÁŠTNÍ VYHLÁŠKOU. ZÁJEMCE MUSÍ SLOŽIT ZKOUŠKY PŘED KOMISÍ ČTÚ A SPOLU S VOLACÍ ZNAČKOU OBDRŽÍ I PRŮKAZ OPERÁTORA S OMEZENOU DOBOU PLATNOSTI. TENTO PRŮKAZ MU UMOŽŇUJE NEJEN VYSÍLAT NA RADIOAMATÉRSKÝCH PÁSMECH Z ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY, ALE BEZ ZVLÁŠTNÍCH FORMALIT I Z ÚZEMÍ NĚKTERÝCH STÁTŮ. JINÉ ZEMĚ POŽADUJÍ PŘED POVOLENÍM RADIOAMATÉRSKÉ AKTIVITY ZE SVÉHO ÚZEMÍ FORMÁLNÍ SVOLENÍ. EXISTUJÍ ZEMĚ, VE KTERÝCH JE RADIOAMATÉRSKÉ VYSÍLÁNÍ PRAKTICKY ZAKÁZÁNO - JDE TÉMĚŘ VÝHRADNĚ O STÁTY S DIKTATURNÍMI REŽIMY.

V NĚKTERÝCH ZEMÍCH JE RADIOAMATÉRSTVÍ VELMI POPULÁRNÍM SPORTEM. ZATÍMCO V ČESKÉ REPUBLICE SE MU VĚNUJE CCA 5 TISÍC LIDÍ (ODVOZENO OD POČTU VYDANÝCH LICENCÍ, SKUTEČNÝ POČET AKTIVNÍCH RADIOAMATÉRŮ JE ASI DVOUTŘETINOVÝ), V JAPONSKU JDE POČET PŘIDĚLENÝCH VOLACÍCH ZNAČEK DO STATISÍCŮ.

OZNAČENÍ RADIOAMATÉRSKÝCH AKTIVIT JAKO SPORTU MŮŽE BÝT BEZ BLIŽŠÍHO VYSVĚTLENÍ ZAVÁDĚJÍCÍ. AČKOLIV JE RADIOAMATÉRSKÁ AKTIVITA PROVÁZENA MNOŽSTVÍM SOUTĚŽÍ, JEN MÁLO Z NICH MÁ TAK RYCHLÝ PRŮBĚH, ABY MOHL BÝT ZNÁM JEJICH VÝSLEDEK JEŠTĚ TENTÝŽ DEN. NAVÍC JDE PATRNĚ O JEDINÝ MASOVÝ SPORT (NĚKTERÝCH CELOSVĚTOVÝCH SOUTĚŽÍ SE ÚČASTNÍ AŽ 100 TISÍC RADIOAMATÉRŮ), KDY SE BĚHEM SOUTĚŽE ZÁVODNÍCI VŮBEC NEPOTKAJÍ. PRÁVĚ Z DŮVODU NEMOŽNOSTI VYHODNOTIT VÝSLEDKY BĚHEM NĚKOLIKA HODIN A TAKÉ Z DŮVODU TÉMĚŘ ÚPLNÉ ABSENCE VÍCEKOLOVÝCH ZÁVODŮ (SYSTÉM POSTUPNÉ KVALIFIKACE) NEUZNÁVAJÍ ÚŘADY V ČESKÉ REPUBLICE ZÁVODNÍ RADIOAMATÉRSTVÍ JAKO OFICIÁLNÍ SPORTOVNÍ ODVĚTVÍ. VÝSLEDKEM JE PAK NEMOŽNOST ŽÁDAT O SPORTOVNÍ DOTACE ČI JINOU PODPORU STÁTU. VÝJIMKU TVOŘÍ POUZE JEDINÁ DISCIPLÍNA - VYSOKORYCHLOSTNÍ TELEGRAFIE (HST - HIGH SPEED TELEGRAPHY), VE KTERÉ SE REPREZENTANTI ČESKA PRAVIDELNĚ UMISŤUJÍ NA PŘEDNÍCH MÍSTECH V EVROPĚ.

PRO DRŽITELE RADIOAMATÉRSKÉ LICENCE JE TÉŽ VŽITÝ SLANGOVÝ VÝRAZ "HAM".

HAM RADIO

HAM RADIO JE OBECNÝ MEZINÁRODNĚ VŽITÝ NÁZEV PRO HOBBY RADIOAMATÉRSKÉHO VYSÍLÁNÍ, HAM PAK JE SLANGOVÝ VÝRAZ PRO RADIOAMATÉRA. V PŘÍPADĚ, ŽE JE SLOVO POUŽITO JAKO OBECNÉ OZNAČENÍ JEDNOHO KONKRÉTNÍHO RADIOAMATÉRA, LZE JE SKLOŇOVAT (VZOR PÁN; NAPŘ. HAMA, HAMOVI...), POKUD TVOŘÍ SOUČÁST POJMENOVÁNÍ NĚJAKÉ RADIOAMATÉRSKÉ ČINNOSTI, SKLÁDÁ SE ZPRAVIDLA ZA POMOCÍ DALŠÍHO (ANGLICKÉHO) SLOVA (VIZ NÍŽE).

HISTORIE VZNIKU SLOVA HAM SE DATUJE DO DOBY PRVNÍCH EXPERIMENTŮ S VYSÍLÁNÍM A OBJEVOVÁNÍM VLASTNOSTÍ KMITOČTOVÉHO SPEKTRA - V ROCE 1908 V USA ZAČALI PÁNOVÉ HYMAN, ALMY A MURRAY PROVOZOVAT STANICI S NÁZVEM HARVARD RADIO CLUB. PROTOŽE TEHDY JEŠTĚ RADIOAMATÉŘI NEPOUŽÍVALI ŽÁDNÉ KOORDINOVANĚ PŘIDĚLOVANÉ VOLACÍ ZNAČKY, HLÁSILI SE ZNAČKOU VYTVOŘENOU SPOJENÍM VŠECH SVÝCH JMEN. NA TELEGRAFOVÁNÍ TO ALE BYLO PŘÍLIŠ DLOUHÉ A OD ROKU 1910 PŘEŠLI NA IDENTIFIKACI POUHÝMI INICIÁLAMI SVÝCH JMEN, TEDY HAM. KDYŽ PAK V ROCE 1911 HYMAN LOBBOVAL V KONGRESU USA ZA VĚTŠÍ VLÍDNOST AMERICKÉ LEGISLATIVY VŮČI RADIOAMATÉRŮM, ZKRATKU HAM POUŽÍVALI V ROZPRAVĚ JAKO KONKRÉTNÍ PŘÍKLAD VŠICHNI ŘEČNÍCÍ KONGRESMANI. A TAK SE TOTO SLOVO STALO OBECNÝM POJMEM PRO RADIOAMATÉRSKOU STANICI (RESP. PRO JEDNOHO KAŽDÉHO DRŽITELE RADIOAMATÉRSKÉ LICENCE).

OD TOHOTO SLOVA SE PAK ODVOZUJÍ NĚKTERÉ DALŠÍ MEZINÁRODNĚ UZNÁVANÉ RADIOAMATÉRSKÉ POJMY (HAM RADIO, HAM SPIRIT, HAM SHACK, HAM SESSION ATP.).

AMATÉRSKÝ ROZHLASOVÝ OPERÁTOR

AMATÉRSKÝ RADISTA JE NĚKDO, KDO POUŽÍVÁ ZAŘÍZENÍ ZA AMATÉRSKÉ ROZHLASOVÉ STANICE , ABY SE ZAPOJILY DO OBOUSMĚRNÉ OSOBNÍ KOMUNIKACE S JINÝMI AMATÉRSKÝMI OPERÁTORY NA RÁDIOVÝCH KMITOČTŮ PŘIDĚLENÝCH AMATÉRSKÝCH RADIOKOMUNIKAČNÍCH SLUŽEB . AMATÉRSKÝM ROZHLASOVÝM OPERÁTORŮM BYLA UDĚLENA LICENCE AMATÉRSKÉHO RÁDIA VLÁDNÍM REGULAČNÍM ORGÁNEM PO ABSOLVOVÁNÍ ZKOUŠKY PŘÍSLUŠNÝCH PŘEDPISŮ, ELEKTRONIKY, TEORIE RADIOSTANIC A PROVOZU RÁDIA. JAKO SOUČÁST SVÉ LICENCE JSOU AMATÉRSKÝM ROZHLASOVÝM OPERÁTORŮM PŘIDĚLENY VOLACÍ ZNAČKY , KTERÉ POUŽÍVAJÍ K IDENTIFIKACI BĚHEM KOMUNIKACE. NA CELÉM SVĚTĚ JSOU ASI TŘI MILIONY AMATÉRSKÝCH RÁDIOVÝCH OPERÁTORŮ.

AMATÉRŠTÍ RADIO OPERÁTOŘI JSOU TAKÉ ZNÁMÍ JAKO RADIOAMATÉŘI NEBO ŠUNKY . TERMÍN "ŠUNKA" JAKO PŘEZDÍVKA PRO AMATÉRSKÉ ROZHLASOVÉ OPERÁTORY VZNIKL V PEJORATIVNÍM POUŽITÍ (JAKO "HEREC ŠUNKY") PROVOZOVATELI KOMERČNÍCH A PROFESIONÁLNÍCH ROZHLASOVÝCH KOMUNIT A DATUJE SE DO KABELOVÉ TELEGRAFIE. SLOVO BYLO NÁSLEDNĚ PŘIJATO AMATÉRSKÝMI ROZHLASOVÝMI OPERÁTORY.

TYPY STANIC

PEVNÉ STANICE

AMATÉRSKÁ PEVNÁ STANICE VE VELKÉ BRITÁNII.

AMATÉRSKÁ ROZHLASOVÁ STANICE ZŘÍZENÁ V TRVALÉ STRUKTUŘE SE ZAŘÍZENÍM, KTERÉ NENÍ URČENO PRO PŘENOSNÝ PROVOZ, SE OZNAČUJE JAKO PEVNÁ STANICE . JEDNÁ SE O NEJBĚŽNĚJŠÍ FORMU AMATÉRSKÉ ROZHLASOVÉ STANICE A LZE JI NAJÍT V DOMÁCNOSTECH, ŠKOLÁCH A NĚKTERÝCH VEŘEJNÝCH BUDOVÁCH. TYPICKÁ PEVNÁ STANICE JE VYBAVENA VYSÍLAČEM / PŘIJÍMAČEM A JEDNOU NEBO VÍCE ANTÉNAMI . PRO HLASOVOU KOMUNIKACI BUDE STANICE VYBAVENA MIKROFONEM ; PRO KOMUNIKACI POMOCÍ MORSEOVA ABECEDA , JE TELEGRAFNÍ KLÍČ JE BĚŽNÉ; A PRO KOMUNIKACI V DIGITÁLNÍCH REŽIMECH, JAKO JSOU RTTY A PSK31, BUDE STANICE VYBAVENA SPECIALIZOVANÝM ROZHRANÍM PRO PŘIPOJENÍ VYSÍLAČE A PŘIJÍMAČE K ZVUKOVÉ KARTĚ POČÍTAČE . AČKOLI TO NENÍ POŽADAVEK NA RADIOKOMUNIKACI, VĚTŠINA PEVNÝCH AMATÉRSKÝCH ROZHLASOVÝCH STANIC JE VYBAVENA JEDNÍM NEBO VÍCE POČÍTAČI, KTERÉ SLOUŽÍ ÚKOLŮM OD PROTOKOLOVÁNÍ KONTAKTŮ S JINÝMI STANICEMI PO RŮZNÉ ÚROVNĚ HARDWARU ŘÍZENÍ STANICE. PEVNÉ STANICE MOHOU BÝT TAKÉ VYBAVENY ZESILOVAČI , ANTÉNNÍMI ROTÁTORY , SWR METRY A DALŠÍM PŘÍSLUŠENSTVÍM STANICE.

PEVNÉ STANICE JSOU OBVYKLE NAPÁJENY ZE STŘÍDAVÉHO ELEKTRICKÉHO NAPÁJENÍ V BUDOVĚ. NĚKTERÁ ZAŘÍZENÍ V PEVNÝCH STANICÍCH MOHOU MÍSTO AC STŘÍDAT NÍZKONAPĚŤOVÉ STEJNOSMĚRNÉ NAPĚTÍ A VYŽADUJÍ SAMOSTATNÉ NAPÁJENÍ . NĚKTERÉ PEVNÉ STANICE JSOU VYBAVENY POMOCNÝMI ZDROJI ENERGIE, JAKO JSOU ELEKTRICKÉ GENERÁTORY NEBO BATERIE PRO POUŽITÍ V PŘÍPADĚ NOUZE.

MOBILNÍ STANICE

AMATÉRSKÁ MOBILNÍ ROZHLASOVÁ STANICE.

AMATÉRSKÁ ROZHLASOVÁ STANICE INSTALOVANÁ VE VOZIDLE SE OZNAČUJE JAKO MOBILNÍ STANICE . TYPICKÁ MOBILNÍ STANICE JE VYBAVENA VYSÍLAČEM / PŘIJÍMAČEM, JEDNOU NEBO VÍCE ANTÉNAMI A MIKROFONEM. VYSÍLAČ / PŘIJÍMAČ MŮŽE BÝT SPECIÁLNĚ NAVRŽEN PRO INSTALACI DO VOZIDEL. MŮŽE BÝT MNOHEM MENŠÍ NEŽ TRANSCEIVERY URČENÉ PRO POUŽITÍ V PEVNÉ STANICI, ABY SE USNADNILA INSTALACE POD SEDADLO NEBO DO KUFRU, A MŮŽE OBSAHOVAT ODNÍMATELNOU OVLÁDACÍ HLAVU, KTERÁ MŮŽE BÝT NAMONTOVÁNA NA SAMOSTATNÉM MÍSTĚ OD ZBYTKU RÁDIA. ANTÉNY KONSTRUOVANÉ PRO MOBILNÍ STANICE MUSÍ VYHOVOVAT JEDINEČNÝM FYZICKÝM OMEZENÍM VOZIDLA A JÍZDNÍCH PRUHŮ, KTERÉ ZABÍRAJÍ, MUSÍ UMOŽŇOVAT VOLNÝ PROSTOR POD NADJEZDY A MOSTY A BEZPEČNÝ PRŮJEZD VOZIDEL V SOUSEDNÍCH KORIDORECH. VĚTŠINA ANTÉN POUŽÍVANÝCH V MOBILNÍCH STANICÍCH JEVŠESMĚROVÝ . JEN MÁLO MOBILNÍCH STANIC JE VYBAVENO PRO KOMUNIKACI S MORSEOVÝM KÓDEM NEBO DIGITÁLNÍM REŽIMEM. VĚTŠINA MOBILNÍCH STANIC JE NAVRŽENA TAK, ABY JE MOHLA OBSLUHOVAT OBSLUHA VOZIDLA ZA JÍZDY.

VĚTŠINA VYSÍLAČŮ A PŘIJÍMAČŮ INSTALOVANÝCH VE VOZIDLECH JE NAVRŽENA PRO PROVOZ NA 12-16 VDC A OBVYKLE JSOU NAPÁJENA ZE STARTOVNÍ BATERIE VE VOZIDLE. KVŮLI POŽADAVKŮM NA ENERGII KLADENÝM NA BATERII VOZIDLA VĚTŠINA MOBILNÍCH STANIC NEOBSAHUJE EXTERNÍ ZESILOVAČE NEBO ZAHRNUJE ZESILOVAČE S VÝKONOVÝMI VÝSTUPY, KTERÉ JSOU SKROMNĚJŠÍ NEŽ TY, KTERÉ SE BĚŽNĚ VYSKYTUJÍ V PEVNÝCH STANICÍCH.

SPECIALIZOVANÁ FORMA MOBILNÍ STANICE POUŽÍVANÁ PRO SOUTĚŽ V AMATÉRSKÉ ROZHLASOVÉ SOUTĚŽI VHF V SEVERNÍ AMERICE SE NAZÝVÁ ROVERSKÁ STANICE . ROVEROVÁ STANICE JE ČASTO KONSTRUOVÁNA TAK, ABY BYLA OVLÁDÁNA CESTUJÍCÍM VE VOZIDLE, A NIKOLI ŘIDIČEM, A MŮŽE ZAHRNOVAT VÍCE VYSÍLAČŮ / PŘIJÍMAČŮ, PŘEVODNÍKŮ , SMĚROVÝCH ANTÉN A PŘENOSNÉHO POČÍTAČE PRO PROTOKOLOVÁNÍ VYTVOŘENÝCH KONTAKTŮ.

I KDYŽ TO NEMUSÍ BÝT REGULAČNÍ POŽADAVEK, MNOHO MOBILNÍCH STANIC PŘIPOJÍ A / M NA KONEC SVÉ VOLACÍ ZNAČKY (VYSLOVUJE SE JAKO "LOMÍTKO MOBILNÍ" NA TELEFONU ), ZATÍMCO OPERUJE, ABY SE IDENTIFIKOVALA K JINÝM STANICÍM JAKO MOBILNÍ STANICE. ROVER STANICE PRACUJÍCÍ V SOUTĚŽI VHF PŘIPOJÍ A / R NA KONEC SVÉ VOLACÍ ZNAČKY (VYSLOVUJE SE "SLASH ROVER").

NÁMOŘNÍ MOBILNÍ STANICE JSOU MOBILNÍ STANICE INSTALOVANÉ V PLAVIDLE, OBVYKLE V NÁMOŘNÍ LODI. V MEZINÁRODNÍCH VODÁCH JSOU TYTO STANICE PROVOZOVÁNY POD REGULAČNÍM ORGÁNEM VLAJKY, POD NÍŽ JE PLAVIDLO REGISTROVÁNO. KROMĚ REGULAČNÍCH POŽADAVKŮ AMATÉRSKÉHO RÁDIA VYŽADUJE PROVOZ NÁMOŘNÍCH MOBILNÍCH STANIC TAKÉ POVOLENÍ KAPITÁNA PLAVIDLA. NÁMOŘNÍ MOBILNÍ STANICE PŘIPOJUJÍ / MM NA KONEC SVÉ VOLACÍ ZNAČKY (VYSLOVUJE SE JAKO "LOMÍTKO NÁMOŘNÍ MOBIL").

LETECKÉ MOBILNÍ STANICE JSOU MOBILNÍ STANICE INSTALOVANÉ V LETADLE. KROMĚ REGULAČNÍCH POŽADAVKŮ AMATÉRSKÉHO RÁDIA VYŽADUJE PROVOZ LETECKÝCH MOBILNÍCH STANIC TAKÉ POVOLENÍ PILOTA LETADLA. LETECKÉ MOBILNÍ STANICE PŘIPOJUJÍ A / AM NA KONEC SVÉ VOLACÍ ZNAČKY (VYSLOVUJE SE JAKO "LOMÍTKO LETECKÉHO MOBILNÍHO TELEFONU").

PŘENOSNÉ STANICE

AMATÉRSKÝ ROZHLASOVÝ OPERÁTOR NA PŘENOSNÉ AMATÉRSKÉ ROZHLASOVÉ STANICI.

AMATÉRSKÁ ROZHLASOVÁ STANICE ZŘÍZENÁ V DOČASNÉM MÍSTĚ SE OZNAČUJE JAKO PŘENOSNÁ STANICE . MOHOU BÝT ZŘÍZENY PŘENOSNÉ STANICE ZAJIŠŤUJÍCÍ NOUZOVOU KOMUNIKACIV KATASTROFICKÉ OBLASTI POSKYTOVAT VEŘEJNÉ SLUŽBY BĚHEM VELKÉ ORGANIZOVANÉ AKCE, JAKO JE CHARITATIVNÍ JÍZDA NA KOLE, POSKYTOVAT KOMUNIKACI BĚHEM EXPEDICE NEBO PRO REKREAČNÍ POTĚŠENÍ Z PROVOZU VENKU. PŘENOSNÉ STANICE ZAHRNUJÍ STEJNÉ ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ JAKO PEVNÉ A MOBILNÍ STANICE, I KDYŽ PŘEPRAVA TRANSCEIVERU, ANTÉN, NAPÁJECÍCH ZDROJŮ NEBO BATERIÍ A NEZBYTNÉHO PŘÍSLUŠENSTVÍ ČASTO OVLIVŇUJE KONKRÉTNÍ VÝBĚR. ZAŘÍZENÍ, KTERÁ PŘÍLIŠ NEVÁŽÍ NEBO KTERÉ LZE ROZEBRAT PRO PŘEPRAVU NEBO PŘEPRAVU V ZAVAZADLECH, JE OBLÍBENÉ ZEJMÉNA U AMATÉRSKÝCH RÁDIOVÝCH OPERÁTORŮ, KTEŘÍ CESTUJÍ NA DX-PEDITIONS .

VĚTŠINA PŘENOSNÝCH STANIC SPOLÉHÁ NA ENERGII GENERÁTORU NEBO BATERIE. PROTOŽE TATO FORMA ENERGIE MŮŽE BÝT OMEZENÁ, PŘENOSNÉ STANICE ČASTO PRACUJÍ S NIŽŠÍM VÝKONEM VYSÍLAČE, ABY ŠETŘILY ENERGII.

NĚKTERÉ PŘENOSNÉ STANICE PŘIPOJUJÍ A / P NA KONEC SVÉ VOLACÍ ZNAČKY (VYSLOVUJÍ SE JAKO "PŘENOSNÉ LOMÍTKO"), ČÍMŽ OZNAČUJÍ SVŮJ STAV JAKO PŘENOSNÁ OPERACE. V NĚKTERÝCH ZEMÍCH JE TO REGULAČNÍ POŽADAVEK, ZATÍMCO V JINÝCH JE TO NA ZÁKLADĚ VOLBY PROVOZOVATELE.

VESMÍRNÉ STANICE

AMATÉRSKÁ ROZHLASOVÁ STANICE, KTERÁ JE UMÍSTĚNA V SATELITU , RAKETOPLÁNU NEBO NA MEZINÁRODNÍ KOSMICKÉ STANICI, SE OZNAČUJE JAKO KOSMICKÁ STANICE . NĚKTERÉ ZEMĚ, VČETNĚ SPOJENÝCH STÁTŮ , MAJÍ DALŠÍ NEBO ODLIŠNÉ PŘEDPISY TÝKAJÍCÍ SE PROVOZU VESMÍRNÝCH STANIC NEŽ JINÉ AMATÉRSKÉ ROZHLASOVÉ STANICE. VĚTŠINA VESMÍRNÝCH STANIC JE UMÍSTĚNA NA SATELITECH, KTERÉ OBÍHAJÍ KOLEM ZEMĚ. TYTO STANICE JSOU ČASTO BUĎ TRANSPONDÉRY, NEBO OPAKOVAČE, KTERÉ PRACUJÍ POD AUTOMATICKÝM OVLÁDÁNÍM A MOHOU BÝT POUŽITY POZEMNÍMI STANICEMI (JAKÁKOLI STANICE, KTERÁ NENÍ KOSMICKOU STANICÍ) K PŘENOSU JEJICH SIGNÁLU NA JINÉ POZEMNÍ STANICE.

RUČNÍ STANICE

RUČNÍ PŘENOSNÝ VYSÍLAČ VHF / UHF, 2007.

RUČNÍ RADIOSTANICE OBSAHUJÍ VEŠKERÁ POTŘEBNÁ ZAŘÍZENÍ PRO RADIOKOMUNIKACI S JINOU STANICÍ. TYPICKÉ RÁDIO POUŽÍVANÉ JAKO RUČNÍ STANICE INTEGRUJE VYSÍLAČ A PŘIJÍMAČ S ANTÉNOU A BATERIÍ DO JEDNOHO RUČNÍHO BALÍČKU. VĚTŠINA RUČNÍCH VYSÍLAČŮ A PŘIJÍMAČŮ POUŽÍVANÝCH V AMATÉRSKÉM RÁDIU JE NAVRŽENA PRO PROVOZ V AMATÉRSKÝCH RÁDIOVÝCH PÁSMECH VHF NEBO UHF A NEJČASTĚJI JSOU SCHOPNÁ POUZE PŘENOSY HLASOVÉ KOMUNIKACE FM . PRO ÚSPORU ENERGIE BATERIE MAJÍ OMEZENÝ VÝKON VYSÍLAČE, ČASTO POD 1 W, ABY POKRYLI MÍSTNÍ DOSAH OBVYKLE NĚKOLIK KILOMETRŮ NEBO MIL.

OPAKOVACÍ STANICE

AMATÉRSKÉ RADIO REPEATER JE SPECIALITA AMATÉRSKÉ ROZHLASOVÉ STANICE, KTERÁ ROZŠIŘUJE ROZSAH KOMUNIKACÍ PRO OSTATNÍ STANICE. OPAKOVAČ POUŽÍVÁ PŘIJÍMAČ NALADĚNÝ NA JEDNU RÁDIOVOU FREKVENCI A VYSÍLAČ NALADĚNÝ NA JINOU RÁDIOVOU FREKVENCI. OSTATNÍ STANICE POUŽÍVAJÍCÍ OPAKOVACÍ STANICI VYSÍLAJÍ NA JEDNÉ FREKVENCI, ALE POSLOUCHAJÍ SIGNÁLY NA DRUHÉ FREKVENCI. POKUD JE OPAKOVACÍ STANICE NA PŘÍZNIVÉM MÍSTĚ, NAPŘÍKLAD NA VYSOKÉ VĚŽI, NA VRCHOLU VYSOKÉ BUDOVY NEBO NA VRCHOLKU HORY, MOHOU STANICE, KTERÉ BY JINAK NEMOHLY SPOLU NAVZÁJEM KOMUNIKOVAT, POUŽÍT OPAKOVAČ A VYTVOŘIT DVĚ ZPŮSOB KOMUNIKACE.

OPAKOVACÍ STANICE OBVYKLE PRACUJÍ POD AUTOMATICKÝM OVLÁDÁNÍM. ŘÍDICÍ ZAŘÍZENÍ JE ODPOVĚDNÉ ZA VYSÍLÁNÍ VOLACÍ ZNAČKY OPAKOVACÍ STANICE V PRAVIDELNÝCH INTERVALECH. TATO IDENTIFIKACE SE ČASTO PROVÁDÍ V MORSEOVĚ KÓDU. NĚKTERÉ AMERICKÉ OPAKOVACÍ STANICE PŘIPOJUJÍ A / R NA KONEC SVÉ VOLACÍ ZNAČKY NEBO NE (DŘÍVE SE VYŽADOVALO V 80. A ZAČÁTKEM 90. LET, ALE JIŽ NE). NĚKTEŘÍ MOHOU MÍT STÁLE MARNOST "WR # XXX" OPAKOVACÍ LICENCI, KDE # = 0 AŽ 9 A XXX JE LIBOVOLNÉ 3-PÍSMENOVÉ KOMBO, ALE TYTO VOLACÍ ZNAČKY NEBUDOU OBNOVENY A BUDOU NUCENY ZMĚNIT SE, JAKMILE VYPRŠÍ JEJICH AKTUÁLNÍ LICENCE.

SOFTWARE PRO ŘÍZENÍ POČÍTAČE

NĚKTERÉ MODERNÍ AMATÉRSKÉ VYSÍLAČE A PŘIJÍMAČE MAJÍ VESTAVĚNÉ POČÍTAČE S FIRMWAREM, KTERÝ JE PROVÁDĚN TAK, ABY POSKYTOVAL FUNKCE A FUNKCE VYSÍLAČE A PŘIJÍMAČE. TENTO SOFTWARE MUSÍ BÝT POSKYTOVÁN PŮVODNÍM VÝROBCEM ZAŘÍZENÍ. JINÝ TYP SOFTWARU JE TEN, KTERÝ JE VYŽADOVÁN PRO OVLÁDÁNÍ PŘIJÍMAČE (NEBO VYSÍLAČE / PŘIJÍMAČE) BEZ PŘEDNÍHO PANELU. PŘÍKLADY TOHO JSOU KENWOOD TS-B2000 A TEN-TEC PEGASUS; OBA TRANSCEIVERY JSOU PRODÁVÁNY S PC SOFTWAREM, KTERÝ POSKYTUJE LIDSKÉ ROZHRANÍ PRO PROVOZ. VĚTŠINA VYSÍLAČŮ S PŘEDNÍMI OVLÁDACÍMI PANELY (A MNOHO PŘIJÍMAČŮ POPULÁRNÍCH MEZI KRÁTKOVLNNÝMI POSLUCHAČI) MÁ POČÍTAČOVÉ ROZHRANÍ, JAKO JE SÉRIOVÝ PORT, USB NEBO ETHERNET PŘÍSTAV. TYTO PORTY JSOU UŽITEČNÉ PRO SATELITNÍ SLEDOVÁNÍ FREKVENCE ( DOPPLEROVO LADĚNÍ), PROTOKOLOVÁNÍ STANIC, DIGITÁLNÍ PROVOZ, INTERNET A SPECIÁLNÍ PŘÍSTUPNOST. V MNOHA PŘÍPADECH SOFTWARE PŘIDÁVÁ VYLEPŠENÉ NEBO DALŠÍ FUNKCE A FUNKCE NAD RÁMEC PŮVODNÍHO NÁVRHU. Z TOHOTO DŮVODU SI NĚKTEŘÍ OPERÁTOŘI KUPUJÍ SOFTWARE PRO OVLÁDÁNÍ RÁDIEM PRO PROVOZ MIMO POČÍTAČ, I KDYŽ JEJICH RÁDIO MÁ PŘEDNÍ OVLÁDACÍ PANEL.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky