TDRS - TRACKING AND DATA RELAY SATELLITES

TRACKING AND DATA RELAY SATELLITE ( TDRS ) JE TYP KOMUNIKAČNÍ DRUŽICE , KTERÁ JE SOUČÁSTÍ SLEDOVÁNÍ A DATA RELAY SATELLITE SYSTEM (TDRSS) POUŽÍVANÉ NASA A DALŠÍCH AMERICKÝCH VLÁDNÍCH AGENTUR PRO SDĚLENÍ A OD NEZÁVISLÝCH "UŽIVATELSKÉ PLATFORMY", JAKO SATELITY , BALÓNY, LETADLA, MEZINÁRODNÍ VESMÍRNÁ STANICE A VZDÁLENÉ ZÁKLADNY, JAKO JE STANICE JIŽNÍHO PÓLU AMUNDSEN-SCOTT . TENTO SYSTÉM BYL NAVRŽEN TAK, ABY NAHRADIL STÁVAJÍCÍ CELOSVĚTOVOU SÍŤ POZEMNÍCH STANIC, KTERÉ PODPOROVALY VŠECHNY LETOVÉ MISE NASA A POSÁDKY BEZ POSÁDKY NA OBĚŽNÝCH DRAHÁCH ZEMĚ. PRIMÁRNÍM CÍLEM NÁVRHU SYSTÉMU BYLO ZVÝŠIT DOBU, PO KTEROU TYTO KOSMICKÉ LODĚ KOMUNIKOVALY SE ZEMÍ, A ZLEPŠIT MNOŽSTVÍ DAT, KTERÁ LZE PŘENÉST. VŠECHNY TYTO SATELITY TDRSS JSOU NAVRŽENY A VYROBENY TAK, ABY MOHLY BÝT VYPOUŠTĚNY NA GEOSYNCHRONNÍ OBĚŽNOU DRÁHU VE VÝŠCE 35 786 KM (22 236 MI) NAD POVRCHEM ZEMĚ.

PRVNÍCH SEDM SATELITŮ TDRSS BYLO VYROBENO SPOLEČNOSTÍ TRW . TŘI NOVĚJŠÍ VERZE BYLY VYROBENY DIVIZÍ SATELLITE SYSTEMS DIVIZE SPOLEČNOSTI BOEING . BYLO VYPUŠTĚNO TŘINÁCT SATELITŮ; JEDEN VŠAK BYL ZNIČEN PŘI KATASTROFĚ CHALLENGERU . TDRS-1 BYL VYŘAZEN Z PROVOZU V ŘÍJNU 2009. TDRS-4 BYL VYŘAZEN Z PROVOZU V PROSINCI 2011. V SOUČASNÉ DOBĚ JE V PROVOZU DESET SATELITŮ TDRSS. VŠECHNY SATELITY TDRSS BYLY SPRAVOVÁNY GODDARDOVÝM VESMÍRNÝM LETOVÝM STŘEDISKEM NASA . KONTRAKT NA VERZE TDRS L & K ZÍSKAL BOEING 20. PROSINCE 2007. DNE 30. LISTOPADU 2011 OZNÁMILA NASA ROZHODNUTÍ OBJEDNAT DALŠÍ SATELIT TDRS TŘETÍ GENERACE, TDRS M.

OPERACE

PRVNÍ SATELIT PRO SLEDOVÁNÍ A PŘENOS DAT BYL VYPUŠTĚN V ROCE 1983 PŘI PRVNÍM LETU RAKETOPLÁNU CHALLENGER , STS-6 . INERTIÁLNÍ HORNÍ FÁZE POSTAVENÁ NA BOEINGU, KTERÁ MĚLA VYNÉST SATELIT Z OBĚŽNÉ DRÁHY CHALLENGERU NA JEHO KONEČNOU GEOSYNCHRONNÍ OBĚŽNOU DRÁHU, UTRPĚLA PORUCHU, KTERÁ ZPŮSOBILA, ŽE NEDODALA TDRS NA SPRÁVNOU OBĚŽNOU DRÁHU. VÝSLEDKEM BYLO, ŽE BYLO NUTNÉ PŘIKÁZAT SATELITU, ABY POMOCÍ SVÝCH PALUBNÍCH RAKETOVÝCH TRYSEK PŘESUNUL NA SPRÁVNOU OBĚŽNOU DRÁHU. TYTO VÝDAJE NA PALIVO SNÍŽILY JEHO SCHOPNOST ZŮSTAT NA GEOSTACIONÁRNÍ OBĚŽNÉ DRÁZE; DO KONCE ROKU 1997 SE OBĚŽNÁ DRÁHA ZMĚNILA NATOLIK, ŽE SATELIT BYL SCHOPEN VIDĚT JIŽNÍ PÓL, A UPLINK / DOWNLINK STANICE BYLA INSTALOVÁNA NA STANICI AMUNDSEN - SCOTT SOUTH POLE V LEDNU 1998; TDRS-1 BYL DŮLEŽITÝM KOMUNIKAČNÍM UPLINKEM PRO ANTARKTICKÝ VÝZKUM AŽ DO ROKU 2009.

DRUHÝ SLEDOVACÍ A DATOVÝ RELÉOVÝ SATELIT BYL ZNIČEN SPOLU S CHALLENGEREM KRÁTCE PO STARTU BĚHEM MISE STS-51-L V LEDNU 1986. DALŠÍCH PĚT SATELITŮ TDRSS VYROBENÝCH TRW BYLO ÚSPĚŠNĚ VYPUŠTĚNO NA JINÝCH RAKETOPLÁNECH. V LETECH 2000 A 2002 VYPUSTILY RAKETY ATLAS TŘI DALŠÍ SATELITY VYROBENÉ SPOLEČNOSTÍ BOEING . TISKOVÁ ZPRÁVA NASA SHRNULA MOŽNOSTI SYSTÉMU JAKO CELKU:

PRVNÍ GENERACE TDRS JE PLÁNOVÁNA DO DŮCHODU V ROCE 2015.

UZEMŇOVACÍ SVORKY TDRSS

DVA POZEMNÍ SATELITNÍ TERMINÁLY TDRSS JSOU UMÍSTĚNY V KOMPLEXU NASA WHITE SANDS, KTERÝ JE V OBLASTI LAS CRUCES . VŠECHNY RÁDIOVÉ POVELY A PŘIJATÁ TELEMETRIE, KTERÉ PŘICHÁZEJÍ DO AZ DRUŽIC PRO SLEDOVÁNÍ A PŘENOS DAT, PROCHÁZEJÍ TĚMITO TERMINÁLY V KOMPLEXU WHITE SANDS. NEJPRVE BYL PRO TDRSS NAVRŽEN A VYROBEN POUZE JEDEN VELKÝ ZEMNÍCÍ TERMINÁL. O NĚKOLIK LET POZDĚJI VŠAK NASA KVŮLI ZVÝŠENÉ POPTÁVCE UŽIVATELŮ OBJEDNALA NÁVRH A KONSTRUKCI DRUHÉHO POZEMNÍHO TERMINÁLOVÉHO SYSTÉMU VZDÁLENÉHO ASI 5 KILOMETRŮ. NYNÍ TEDY EXISTUJÍ DVA FUNKČNĚ IDENTICKÉ A REDUNDANTNÍ POZEMNÍ POZEMNÍ TERMINÁLY SATELITU, KTERÉ JSOU ZNÁMÉ JAKO KOMPLEX WHITE SANDS . KVŮLI ZÓNĚ VYLOUČENÍ, ŽÁDNÉ UŽIVATELSKÉ PODPOŘE NAD INDICKÝM OCEÁNEM, BYL NA GUAMU POSTAVEN POZEMNÍ TERMINÁL NA PODPORU TDRS.

SYSTÉM TRANSPONDÉRŮ S DVOUSTRANNÝM DOSAHEM

SYSTÉM DVOUSTRANNÝCH DÁLKOVÝCH ODPOVÍDAČŮ (BRTS) POSKYTUJE PODPORU SLEDOVÁNÍ KOSMICKÝCH LODÍ TDRS. BRTS SE SKLÁDÁ ZE ČTYŘ STANOVIŠŤ NACHÁZEJÍCÍCH SE V RAKETOVÝCH STŘELNICÍCH WHITE SANDS (WSC), GUAM (GRGT), ASCENSION ISLAND (ACN) A ALICE SPRINGS V AUSTRÁLII (ALS).

DESIGN

KOMUNIKAČNÍ SYSTÉMY SATELITŮ TDRSS BYLY NAVRŽENY TAK, ABY PODPOROVALY VÍCE MISÍ SOUČASNĚ. KAŽDÝ SATELIT MÁ PÁSMU S , K U SKUPINU (POUZE 1. GEN), A K JE PÁS (2 GEN POUZE) ELEKTRONICKÉ KOMUNIKAČNÍ SYSTÉMY, HARDWARE, KTERÉ PRACUJÍ NA RŮZNÝCH NOSNÝCH FREKVENCÍCH, A TAKÉ PODPOROVAT RŮZNÉ DATOVÉ-SAZBY. NOVĚJŠÍ SATELITY BOEING JSOU SCHOPNY PODPOROVAT VÍCE KOMUNIKACE NEŽ STARŠÍ SATELITY VYROBENÉ SPOLEČNOSTÍ TRW.


ZDROJ ODDÍLU: OFICIÁLNÍ STRÁNKA NASA TDRSS

"TDRS-1 FUNGUJÍCÍ SAMOSTATNĚ, POSKYTOVAL NA PODPORU MISE SHUTTLE V ZÁŘÍ 1983 VĚTŠÍ KOMUNIKAČNÍ POKRYTÍ, NEŽ JAKÉ POSKYTOVALA CELÁ SÍŤ SLEDOVACÍCH STANIC NASA VE VŠECH PŘEDCHOZÍCH MISÍCH SHUTTLE."

  • PRVNÍ GENERACE TDRS: MODELY A AŽ G.
  • DRUHÁ GENERACE TDRS: MODELY H AŽ J.
  • TŘETÍ GENERACE TDRS: MODELY K AŽ M
  • MÍSTO SPUŠTĚNÍ: CAPE CANAVERAL , USA
  • NOSNÁ RAKETA: RAKETOPLÁN , POSILOVAČ ATLAS II NEBO ATLAS V.
  • HMOTNOST: 2108,0 KG
  • JMENOVITÝ VÝKON: 1700,0 W
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky