KRÁTKOVLNNÁ ROZHLASOVÁ DATABÁZE STANICE RADIA


KRÁTKÉ VLNY

KRÁTKÉ VLNY (ZKRATKA KV NEBO TÉŽ SW Z ANGLICKÉHO SHORT WAVE) JE OBLAST ELEKTROMAGNETICKÉHO ZÁŘENÍ POUŽÍVANÁ PŘEDEVŠÍM PRO PŘENOS ROZHLASOVÉHO A RADIOVÉHO SIGNÁLU V ATMOSFÉŘE. OZNAČENÍ VYPLÝVÁ Z TOHO, ŽE JEHO VLNOVÁ DÉLKA JE KRATŠÍ NEŽ PRO TZV. STŘEDNÍ A DLOUHÉ VLNY.

ODRAZ KRÁTKÝCH VLN V IONOSFÉŘE OBJEVIL BRITSKÝ FYZIK E. V. APPLETON

PODLE DEFINICE FREKVENČNÍ OBOR ZAHRNUJE FREKVENCE OD 3 DO 30 MHZ, COŽ ODPOVÍDÁ VLNOVÝM DÉLKÁM 100 AŽ 10 METRŮ. PRO PŘENOS ZVUKOVÉHO SIGNÁLU SE PŘEVÁŽNĚ POUŽÍVÁ AMPLITUDOVÁ MODULACE, ALE NAPŘÍKLAD PRO PŘENOS V PÁSMU OZNAČOVANÉM "CB" (KOLEM 27 MHZ) JE STANDARDEM MODULACE KMITOČTOVÁ.

VÝHODOU KRÁTKÝCH VLN JE ZPŮSOB JEJICH ŠÍŘENÍ V ATMOSFÉŘE - DÍKY MNOHONÁSOBNÝM ODRAZŮM K NIMŽ DOCHÁZÍ NA IONIZOVANÝCH ČÁSTICÍCH VE VYŠŠÍCH VRSTVÁCH (IONOSFÉRA) NENÍ NUTNÁ PŘÍMÁ DOHLEDNOST MEZI VYSÍLAČEM A PŘIJÍMAČEM, TAKŽE JEJICH VZÁJEMNÁ VZDÁLENOST MŮŽE DOSÁHNOUT I TISÍCŮ AŽ DESÍTEK TISÍC KILOMETRŮ. TOHO SE VYUŽÍVÁ PRO PŘENOS VYSÍLÁNÍ I MEZI KONTINENTY. SLABINOU JSOU NAOPAK NESTABILNÍ PODMÍNKY ŠÍŘENÍ. PODLE DENNÍ A ROČNÍ DOBY, KMITOČTU, SLUNEČNÍ AKTIVITY A DALŠÍCH VLIVŮ SE DOSAH JINAK STEJNÉHO VYSÍLACÍHO ZAŘÍZENÍ MŮŽE MĚNIT OD NĚKOLIKA DESÍTEK DO NĚKOLIKA TISÍC KILOMETRŮ A TO I BĚHEM NĚKOLIKA HODIN.

NAPROSTÁ VĚTŠINA ROZHLASOVÝCH STANIC VYSÍLÁ NA PŘIDĚLENÝCH KMITOČTECH VE VYBRANÝCH PÁSMECH KRÁTKÝCH VLN. JSOU TO PÁSMA:

  • 16 METRŮ (CCA 17,40 AŽ 18,10 MHZ)
  • 19 METRŮ (CCA 15,10 AŽ 15,60 MHZ)
  • 25 METRŮ (CCA 11,40 AŽ 12,00 MHZ)
  • 31 METRŮ (CCA 9,45 AŽ 10,10 MHZ)
  • 41 METRŮ (CCA 7,00 AŽ 7,60 MHZ)
  • 49 METRŮ (CCA 5,80 AŽ 6,25 MHZ).

V RÁMCI TĚCHTO PÁSEM JSOU FREKVENCE ROZMÍSTĚNY S ODSTUPEM MINIMÁLNĚ 5 KHZ.

KRÁTKOVLNNÝ RADIOVÝ PŘIJÍMAČ

VELMI ČASTO MÁ JEDINÁ STANICE PŘIDĚLENO NĚKOLIK KMITOČTŮ V RŮZNÝCH PÁSMECH A POUŽÍVÁ JE K VYSÍLÁNÍ SOUČASNĚ RESP. POSTUPNĚ V PRŮBĚHU DNE. BĚHEM DNE SE TOTIŽ V DŮSLEDKU DOPADAJÍCÍHO SLUNEČNÍHO SVĚTLA MĚNÍ IONIZACE MOLEKUL V ATMOSFÉŘE A TÍM I PODMÍNKY ŠÍŘENÍ KRÁTKÝCH VLN. V RANNÍCH A VEČERNÍCH HODINÁCH JSOU TAK PRO PŘÍJEM NEJVÝHODNĚJŠÍ DELŠÍ VLNOVÉ DÉLKY, NAOPAK PŘES DEN SE LÉPE ŠÍŘÍ VLNOVÉ DÉLKY KRATŠÍ.

PROSTŘEDNICTVÍM KRÁTKÝCH VLN SE ČASTO VYSÍLAJÍ ZAHRANIČNÍ PROGRAMY ROZHLASOVÝCH STANIC DO ZEMÍ, KDE JE OMEZENÁ SVOBODA PROJEVU NEBO KDE JE ZAVEDENA CENZURA. NAPŘÍKLAD PRO ČESKOSLOVENSKO PŘED SAMETOVOU REVOLUCÍ VYSÍLALA NA KRÁTKÝCH VLNÁCH ŘADA STANIC, MEZI JINÝMI SVOBODNÁ EVROPA, HLAS AMERIKY, DEUTSCHE WELLE. REAKCÍ KOMUNISTICKÉHO REŽIMU BYLO MIMO JINÉHO ZAVEDENÍ TZV. RUŠIČEK TJ. VYSÍLAČŮ S VYSOKÝM VÝKONEM, KTERÉ MĚLY ZABRÁNIT PŘÍJMU TĚCHTO STANIC. JEJICH ÚSTŘEDNÍM SÍDLEM BYLA VESNICE POHODLÍ U LITOMYŠLE. PODOBNÁ SITUACE BYLA I V DOBĚ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY.

STŘEDNÍ VLNY

STŘEDNÍ VLNY (ZKRATKA SV NEBO TÉŽ MW - Z ANGLICKÉHO MEDIUM WAVE) JE OBLAST ELEKTROMAGNETICKÉHO ZÁŘENÍ O VLNOVÉ DÉLCE ŘÁDU STOVEK METRŮ, TEDY OD 100 M DO 1000 M. TOMU ODPOVÍDÁ ROZSAH FREKVENCÍ OD 300 KHZ DO 3 MHZ. OZNAČENÍ VYPLÝVÁ Z TOHO, ŽE JEHO VLNOVÁ DÉLKA LEŽÍ V OBLASTI MEZI TZV. KRÁTKÝMI A DLOUHÝMI VLNAMI.

VLASTNOSTI

PODOBNĚ JAKO KRÁTKÉ VLNY SE MOHOU I STŘEDNÍ VLNY ŠÍŘIT ČÁSTEČNĚ ODRAZEM OD IONOSFÉRY; VZHLEDEM K VĚTŠÍ VLNOVÉ DÉLCE SE VŠAK LÉPE OHÝBAJÍ ZA PŘÍRODNÍMI PŘEKÁŽKAMI, ZEJMÉNA TERÉNNÍMI VYVÝŠENINAMI. JSOU VHODNÉ PRO VYSÍLÁNÍ V OKRUHU STOVEK, NEJVÝŠE NĚKOLIKA MÁLO TISÍC KILOMETRŮ. MAJÍ TAK DALEKO VYŠŠÍ DOSAH OPROTI VELMI KRÁTKÝM VLNÁM, TAKŽE PRO POKRYTÍ STEJNÉHO ÚZEMÍ JE DOSTAČUJÍCÍ DALEKO NIŽŠÍ POČET VYSÍLAČŮ. DOSAH VYSÍLÁNÍ SE ZVĚTŠUJE PO SETMĚNÍ.

VYUŽITÍ

ROZHLASOVÉ STANICE VYSÍLAJÍCÍ V PÁSMU STŘEDNÍCH VLN POUŽÍVAJÍ OBVYKLE FREKVENCE V ROZSAHU OD 520 DO 1 610 KHZ, COŽ ODPOVÍDÁ VLNOVÝM DÉLKÁM 186 AŽ 577 METRŮ. V SEVERNÍ AMERICE SE VYUŽÍVAJÍ FREKVENCE AŽ DO 1 710 KHZ. ROZHLAS PRO PŘENOS ZVUKOVÉHO SIGNÁLU POUŽÍVÁ AMPLITUDOVOU MODULACI. ODSTUP SOUSEDNÍCH FREKVENCÍ JE V EVROPĚ 9 KHZ, V SEVERNÍ AMERICE 10 KHZ. V ČESKÉ REPUBLICE VYSÍLÁ V PÁSMU STŘEDNÍCH VLN POUZE STANICE ČESKÝ ROZHLAS DVOJKA, A TO CELKEM NA ŠESTI VYSÍLAČÍCH (STAV V ROCE 2020). TÍM JE ZARUČENO POKRYTÍ SIGNÁLEM TÉMĚŘ PO CELÉM ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY.

Z HLEDISKA DEFINICE PATŘÍ DO OBLASTI STŘEDNÍCH VLN I RADIOAMATÉRSKÉ FREKVENČNÍ PÁSMO 160 M LEŽÍCÍ V OBLASTI OD 1,8 MHZ DO 2 MHZ, BYŤ RADIOAMATÉŘI SAMI TOTO PÁSMO OBVYKLE NEPŘESNĚ ŘADÍ MEZI KRÁTKÉ VLNY. TOTO FREKVENČNÍ PÁSMO JE MEZI RADIOAMATÉRY OBLÍBENÉ ZEJMÉNA PRO TELEGRAFII, V MENŠÍ MÍŘE ZDE RADIOAMATÉŘI TÉŽ POUŽÍVAJÍ AMPLITUDOVOU MODULACI S POTLAČENOU NOSNOU VLNOU A JEDNÍM POSTRANNÍM PÁSMEM (SSB MODULACE).

DLOUHÉ VLNY

DLOUHÉ VLNY (ZKRATKA DV, PŘÍPADNĚ LW ČI LF Z ANGLICKÉHO LONG WAVE A LOW FREQUENCY) JE PÁSMO ELEKTROMAGNETICKÝCH VLN O FREKVENCI MEZI 30 KHZ AŽ 300 KHZ, ČEMUŽ ODPOVÍDÁ DÉLKA VLNY 10 KM AŽ 1 KM. VYZNAČUJE SE SPOLEHLIVÝM ŠÍŘENÍM POZEMNÍ (PŘÍMÉ) VLNY NA VELKÉ VZDÁLENOSTI, PROTO SE POUŽÍVÁ PRO NAVIGACI, KOMUNIKACI A ROZHLASOVÉ VYSÍLÁNÍ, KTERÉ MAJÍ POKRÝT VELKÁ ÚZEMÍ. DLOUHOVLNNÝ VYSÍLAČ OVŠEM VYŽADUJE VELKÝ VÝKON A VYSOKÉ VYSÍLACÍ ANTÉNY (STOŽÁRY).
RKS TOPOLNÁ

HISTORIE

PRVNÍ POKUSY S BEZDRÁTOVÝM PŘENOSEM SIGNÁLU UŽÍVALY NELADĚNÉ (NAPŘ. JISKROVÉ) GENERÁTORY, PŘENOS SE VŠAK FAKTICKY ODEHRÁVAL V OBLASTI POZDĚJŠÍCH "DLOUHÝCH VLN". ROZKVĚT DLOUHOVLNNÉHO VYSÍLÁNÍ SPADÁ HLAVNĚ DO PRVNÍCH DESETILETÍ 20. STOLETÍ A OD 30. LET SE BĚŽNÉ ROZHLASOVÉ VYSÍLÁNÍ POSTUPNĚ PŘESOUVALO NA STÁLE KRATŠÍ VLNOVÉ DÉLKY. HLAVNÍMI DŮVODY BYLA NÁKLADNOST DLOUHOVLNNÝCH VYSÍLAČŮ, POKROKY RADIOTECHNIKY NA STÁLE VYŠŠÍCH FREKVENCÍCH I OKOLNOST, ŽE PŘI ŠÍŘCE PÁSMA AM VYSÍLAČE 9 KHZ SE DO PÁSMA DLOUHÝCH VLN DAL UMÍSTIT JEN MALÝ POČET VYSÍLAČŮ, ANIŽ BY SE NAVZÁJEM RUŠILY.

SOUČASNOST

DNES NA DLOUHÝCH VLNÁCH VYSÍLÁ JEN NĚKOLIK NÁRODNÍCH ROZHLASOVÝCH VYSÍLAČŮ VELKÝCH STÁTŮ A PÁSMO SE HLAVNĚ VYUŽÍVÁ PRO TAKOVÉ ÚČELY, KDE JE NA PRVNÍM MÍSTĚ SPOLEHLIVOST A VÝHODY POZEMNÍ VLNY. TO JSOU NAPŘÍKLAD FREKVENČNÍ A ČASOVÉ STANDARDY (DCF77), RADIOMAJÁKY, PŘÍPADNĚ I KOMUNIKACE S PONORKAMI. V ČESKU V SOUČASNÉ DOBĚ VYSÍLÁ NA DLOUHÝCH VLNÁCH ČRO RADIOŽURNÁL Z VYSÍLAČE TOPOLNÁ (270 KHZ). VYSÍLÁNÍ NA DLOUHÝCH VLNÁCH V ČESKÉ REPUBLICE MĚLO BÝT UKONČENO NA PŘELOMU ÚNORA A BŘEZNA 2014 Z DŮVODŮ EKONOMICKÉ A ENERGETICKÉ NÁROČNOSTI,ALE ČESKÝ ROZHLAS PO UZAVŘENÍ SMLOUVY S ČESKÝMI RADIOKOMUNIKACEMI POKRAČUJE VE VYSÍLÁNÍ NA DLOUHÝCH VLNÁCH I NADÁLE.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky