Můj deník 4 čast    ( Rádio Country 639,0 khz)

Rádio Stanice v AM....  ( stadion on-air czech  republic , name stadio country radio) Wawe signals SV.  Tower Liblice , beroun maps lokace.

  • Amatérská stanice: Yeasu FT-710 AESS , poslech Střední vlnách rádio Broadcast 24 hodin non-stop na střední vlnách poslech Country rádio na frekvenci 639.0 KHz přednost modulace AM Amplitudová modulace na rozhlasových přijímačích a v rozhlasovém vysílání se zkratka stala synonymem pro pásma dlouhých vln, středních vln a krátkých vln, ale nejedná se o synonymum

Vysílač Liblice A

Vysílač Liblice A byl postaven v letech 1929 až 1931 poblíž Liblic, části města Český Brod. Jižní věž se začala stavět 16. července 1930, severní věž 7. ledna 1931. Oba stožáry byly dokončeny 16. dubna 1931. Vysílání ze studia pražského Radiojournalu bylo zahájeno 27. října 1931 a na trvalý provoz se přešlo 31. prosince 1931.

Pozemek v Liblicích byl vybrán díky své geografické poloze vzhledem k Praze i celé republice a také díky blízkosti stabilního zdroje elektřiny, který zajišťoval Elektrárenský svaz středolabských okresů s elektrárnami v Kolíně, Poděbradech a Nymburce. Vedle toho byl také nový dálkový telegrafní kabel veden z Prahy do Pardubic a Olomouce přes Český Brod. Spolu s ním bylo vhodné položit i modulační rozhlasový kabel z Prahy do nové stanice v Liblicích.

Autorem návrhu hlavní budovy stanice byl architekt ing. R. Bucháček z Prahy, projekt vypracoval ing. Radim Natolín z Prahy. Výstavbu budov prováděla firma stavitele ing. Karla Husara, betonářské práce firma ing. Bohumila Belady z Prahy. Anténní věže navrhl Dr. ing. Haas a jejich konstrukci provedly Vítkovické železárny. Vlastní vysílač dodala firma International Standart Corp. v Paříži.

Vysílací domek měl rozměry 20 x 13,5 m. V přízemí byla strojovna, v patře pak vysílací hala. V budově bylo také zřízeno nouzové studio pro případ přerušení spojení s Prahou. Celý objekt byl elektricky odstíněn měděným plechem o tloušťce 0,6 mm.

Dvě anténní věže byly 150 m vysoké. Na vrcholu měly ochoz o stranách 150 cm, jehož středem procházelo lano napínací vlastní lano anténní. Lano bylo napínáno závažím sestávajícím z betonových kvádrů v ocelovém rámu. Věže od sebe byly vzdáleny 250 m a mezi nimi byla natažena anténa typu "T", tj. antény složené z lana, napjatého mezi dvěma stožáry, a svodu do technologické budovy mezi stožáry. Věže stály na svém místě až do 11. srpna 2004, kdy byly odstřeleny.


Vysílač Liblice B

Vysílač Liblice B byl postaven v letech 1975 až 1976 jižně od Liblic, části města Český Brod, a východně od vsi Přistoupim na místě předchozího dožitého vysílače Blaw-Knox. Severní věž stojí v katastrálním území Liblice u Českého Brodu, jižní věž spadá do katastrálního území Přistoupim. Vysílač je s výškou 355 metrů nejvyšší stavbou v Česku. Oba stožáry jsou vybaveny švédskými motorovými výtahy ALIMAK. Výtahy jezdí až do výšky 350 m, a jsou tak nejvyššími výtahy v Česku.

Středisko Liblice B bylo od počátku určeno pro pokrytí (téměř) celých Čech druhým programem Československého rozhlasu (stanice "Praha") na středních vlnách a je dimenzováno na výkon vysílače 1,5 MW. Ten zajišťovaly dva paralelně pracující vysílače výroby Tesla Hloubětín SRV750, ale od konce 20. století se z úsporných důvodů vysílalo jen jedním s výkonem 750 kW.

Stožáry podle návrhu Ing. Jana Šťovíčka jsou od sebe vzdálené 120 m a společně tvoří mírně směrový systém s vyšším vyzařováním směrem na jihojihozápad (neboť původně sloužily i jako protiváha vysílačů RNE ve španělské Coruñe a BBC v kyperském Lemesu, pracujících na stejné frekvenci). Unikátní výška vysílacích stožárů (i ve světovém měřítku) je dána patentovanou konstrukcí ARPO (anténa s regulovatelným proudovým obložením), kdy je stožár obklopen klecí z drátových vodičů. To umožnilo použít vyšší stožár než u obvyklých tzv. antifadingových vysílacích antén, které mívají 5/8 vlnové délky (ta je zde 469 metrů).

Od prosince 1978 vysílal na frekvenci 639 kHz (předtím 638 kHz) program ČRo Dvojka (dříve "Praha"). Ve všední dny od 4:00 do půlnoci, o víkendu od 5:00. Vysílání bylo ukončeno 31. prosince 2021 ve 23:59:59.

Poblíž obce se také nacházely původní 150 m vysoké stožáry rozhlasového vysílače Liblice A, postavené v letech 1929 až 1931. Ty ale byly 11. srpna 2004 odstřeleny. Odtud šířil signál Vysílač OMA. 2. března 2023 České Radiokomunikace rozhodly o zachování stožárů a pátraly po novém využití, avšak 13. března 2023 znovu podaly žádost o povolení k odstřelu. V květnu 2023 bylo s jednou z celoplošných komerčních stanic (Country Radio[2]) ujednáno obnovení vysílání od podzimu 2023 do roku 2025. 27. září 2023 bylo vysílání obnoveno na původní frekvenci 639 kHz, avšak s polovodičovým vysílačem TRAM o výkonu 20 kW.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky